Array

Si të pakësojmë dhimbjen e lëkurës nga djegia e diellit

Must Read

Vetëm një pikë për Realin në ndeshjen e parë të sezonit të ri në La Liga

Kampioni aktual spanjoll, Real Madrid luajti vetëm 0:0 me Real Sosiedadin, mbrëmë si mysafir në kuadër të...

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...
- Advertisement -

Kur digjesh nga dielli nuk është asnjëherë bukur , mbi të gjitha mund të jetë shenjë për dëmtimet në lëkurë që rrisin rrezikun ndaj kancerit.

Dr.Justin Hextall një dermatolog konsulant i spitalit Western Sussex shpjegon se si të pakësojmë skuqjen dhe dhimbjen në lëkurë.

- Advertisement -

Largohuni nga dielli. TANI!
Është diçka që të gjithë e dimë por është një ndër mënyrat për të ulur efektet e menjëhershme të djegies nga dielli.Në momentin e parë që shihni se lekura juaj fillon të skuqet, largohuni nga dielli dhe mos mendoni se kremi i plazhit do ju mbrojë.

Si të qetësoni dhe freskoni lëkurën :
“Bëni dush me ujë të ftohtë për 20 minuta” – rekomandon Dr.Hextall
Gjithashtu duhet të shmangi sapunët që përmbajnë kimikate dhe nuk janë natyralë.

- Advertisement -

Zbuteni lëkurën me çaj jeshil
Vendosni kompresë më çaj jeshil në vendin ku jeni djegur nga dielli. Mund të përdorni 4 ose 5 qese të vogla çaji për 30 minuta.
Mos përdorni vaselinë ose xhel me bazë nafte pasi e rrisin më shumë temperaturën e trupit tuaj.

Përdorni krem qetësues dhe qëndroni të hidratuar
Kremrat shërbejnë si barrierë ndaj humbjes së ujitt në lëkurë që shkaktohet nga djegja e saj.
Pasi i keni praktikuar të gjitha këto metoda ju këshillohet të vishni rroba pambuku për të shmangur irritimin. Mos harroni, konsumoni shumë ujë.

- Advertisement -

Vetëm një pikë për Realin në ndeshjen e parë të sezonit të ri në La Liga

Kampioni aktual spanjoll, Real Madrid luajti vetëm 0:0 me Real Sosiedadin, mbrëmë si mysafir në kuadër të xhiros së dytë të sezonit...

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -