Si të ktheni mishin e dhëmbëve në formë

TË FUNDIT

Ndonjëherë, indet rreth mishrave të dhëmbëve konsumohen dhe mishrat tuaja duken sikur po veniten. Sipërfaqe më e madhe e ekspozuar e dhëmbëve, vendi i përsosur për rritjen e baktereve. Përveç kësaj, mund të shkaktojë dhimbje dhe butësi në dhëmbë sepse rrënja e tyre është e ekspozuar.

Simptomat: Është një problem i zakonshëm, por shumë nuk e vënë re, sepse ndodh ngadalë dhe gradualisht. Ajo që duhet të mbani mend është të kontrolloni nëse mishrat e dhëmbëve tuaj janë shumë të ndjeshëm.

Gjithashtu, nëse dhëmbët tuaj duken më të mëdhenj se më parë, është problem. Së fundi, dhimbja e dhëmbit është një tjetër simptomë.

Si t’i kthej mishrat e dhëmbëve?

Nëse dëshironi ta zgjidhni këtë problem, duhet të keni një higjienë të mirë orale dhe gjithashtu mund të ndiqni disa nga recetat e mëposhtme.

Receta të bëra me dorë:

 1. Çaji jeshil: Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë, një prej të cilëve janë katekinat që ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve periodontale. Ky antioksidant mund të ndihmojë në forcimin e lidhjes midis mishrave të dhëmbëve dhe dhëmbëve. Vetitë e tij anti-inflamatore mund të zvogëlojnë ënjtjen e mishrave të dhëmbëve. Ju mund të pini një filxhan çaj jeshil çdo mëngjes.
 2. Aloe: Aloe ka shumë veti anti-inflamatore dhe për këtë arsye mund të ndihmojë në riparimin e mishrave të dhëmbëve. Ai gjithashtu mund të parandalojë infeksionet për shkak të vetive të tij antibakteriale. Ka dy mënyra për të përdorur aloe: Përdoreni aloe në një xhel për larje për rreth 3 deri në 5 minuta ose si gargarë, e holluar në pak ujë, gjithmonë pas larjes.
 3. Larja e dhëmbëve me vaj: Mund t’i shpëlani dhëmbët me vaj, i cili do të mbledhë të gjithë mikroorganizmat dhe do të ndihmojë mishrat e dhëmbëve të kthehen. Vaji i susamit në veçanti ka shumë përfitime shëndetësore dhe shumë veti anti-inflamatore. Ngrohni pak vajin e susamit dhe pasi të keni larë dhëmbët, futeni në gojë. Bëni gargarë në të gjithë gojën për disa minuta. Nëse e keni të vështirë, filloni të bëni gargarë për gjysmë minutë, por qëllimi është të arrini 15 deri në 20 minuta.
 4. Eukalipt: Eukalipt përmban vajra esencialë që shkatërrojnë mikrobet dhe bakteret që jetojnë në gojën tonë. Gjithashtu ka veti anti-inflamatore dhe ndihmon në reduktimin e ënjtjes së mishrave të dhëmbëve. Merrni 1-2 pika vaj esencial eukalipt dhe shpërndajeni në 1-2 lugë gjelle ujë. Më pas masazhoni butësisht mishrat e dhëmbëve me gisht ose me furçë dhëmbësh me përzierjen. Shpëlajeni me ujë.
 5. Mirra: Një tjetër substancë që përdoret për trajtimin e sëmundjeve orale. Merrni pak pluhur mirre dhe përzieni me pak ujë derisa të formohet diçka si krem. Aplikojeni përzierjen në mishrat e dhëmbëve dhe masazhojeni për disa minuta me furçën tuaj të dhëmbëve.
 6. Vaji esencial i karafilit: Një nga përdorimet më të zakonshme të këtij vaji është parandalimi i dhimbjes së dhëmbit. Gjithashtu ka veti dezinfektuese dhe anti-inflamatore. Merrni 1-2 pika vaj karafili dhe masazhoni mishrat e dhëmbëve 3 herë në ditë. Kujdes: nëse jeni duke marrë ndonjë ilaç për mpiksjen e gjakut, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se ta provoni.
 7. Limoni: Limonët njihen për vetitë e tyre antiseptike dhe antibakteriale. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në rivendosjen e mishrave të dhëmbëve. Megjithatë, për shkak se ato janë shumë acide, është mirë t’i përdorni ato një herë në javë. Ju mund të bëni një vaj limoni të punuar me dorë duke ndjekur procedurën e mëposhtme:

Këshilla për të mbrojtur mishrat e dhëmbëve

 1. Ndiqni një higjienë të mirë orale: Larja e butë me furçë në lëvizje rrethore dhe pastrimi me fill pas çdo vakti. Nëse nuk mund ta bëni pas çdo vakti, përdorni gargarë.
 2. Mos harroni shpëlarjen e gojës! Ju mund ta bëni vetë duke ndjekur recetën e mëposhtme:
 3. Përzieni dy pika vaj esencial (p.sh. sherebelë), nenexhik, vaj esencial të karafilit dhe 1/4 deri në 1/2 filxhan ujë.
 4. Një alternativë e mirë është peroksidi i hidrogjenit, por mos harroni ta shpërndani me ujë sepse është shumë i fortë. Përdoreni të paktën dy herë në ditë.
 5. Ujë, ujë, ujë: Të gjithë e dimë se uji është shumë i rëndësishëm dhe mund të ndihmojë shëndetin e mishrave të dhëmbëve. Ndihmon në largimin e toksinave, mikrobeve dhe baktereve nga goja, duke mbrojtur kështu mishrat e dhëmbëve. Nëse nuk mund ta shpëlani gojën pas çdo vakti, thjesht shpëlajeni me ujë për të hequr mbetjet e ushqimit të mbetura në dhëmbë.
 6. Hani një dietë të shëndetshme: Ushqimet e shëndetshme ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar. Ne ju rekomandojmë të hani ushqime të pasura me vitaminë C, të shmangni sheqerin, pijet e ftohta, alkoolin, ushqimet e përpunuara dhe kafeinë.
MARKETING I PAGUAR POLITIK