Array

Si shkak i “harresës” së kirurgëve në vit vdesin rreth 700 njerëz

Must Read

Takim i Kryeministrit Zaev me ambasadorin Vucas, konfirmim i mbështetjes nga Austria në procesin eurointegrues

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u takua me Georg Vucas, ambasador...

Arriti pasardhësi i Zhbogarit, David Geer ambasador i ri i BE-së në Maqedoni

Sot, shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ambasadori David Geer, i...

Kiçeec duhet të paraqitet në burg!

Gjykata Penale tashmë ka shkruar urdhrin për vuajtjen e dënimit me burg për Zoran Milevski – Kiçeec,...
- Advertisement -

Sipas vlerësimeve të Shoqatës Gjermane për Mbrojtjen e të drejtave të pacientëve thuhet se gazet e ndryshme sterilizuese të harruara në trupin e njeriut si dhe mjetet e lëna brenda trupit gjatë procedurave kirurgjikale, çdo vit shkaktojnë vdekjen e rreth 700 pacientëve.

Shoqata për Sigurinë e Pacientit ( APS ) thotë se kërkimi shkencor sugjeron se deri në 3000 raste mbrrijnë numri i atyre,në të cilët është lënë një ” trup i huaj ” gjatë operacionit.

- Advertisement -

Në rastet që nuk përfundojnë me vdekje , këto mjete  janë hequr me operim të ri kirurgjikl ,shkruan Magazine

Shoqata(APS) përfshin mjekët , qendrat shëndetësore , spitalet dhe kompanitë e sigurimit dhe lufton për rregulla më të rrepta për të parandaluar dëmtimin e paparashikuara për pacientët , përfshirë edhe infeksionet e ndryshme spitalore.

- Advertisement -

Shoqata thekson se mirëqenia e pacientëve shpesh herë është në rendin e dytë në raport me shpenzimet spitalore që kryhen.

- Advertisement -

Takim i Kryeministrit Zaev me ambasadorin Vucas, konfirmim i mbështetjes nga Austria në procesin eurointegrues

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u takua me Georg Vucas, ambasador i Republikës së Austrisë në...

Arriti pasardhësi i Zhbogarit, David Geer ambasador i ri i BE-së në Maqedoni

Sot, shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Republikën e Maqedonisë së Veriut, ambasadori David Geer, i dorëzoi Letrat Kredenciale kryetarit të...

Kiçeec duhet të paraqitet në burg!

Gjykata Penale tashmë ka shkruar urdhrin për vuajtjen e dënimit me burg për Zoran Milevski – Kiçeec, i dënuar me tre vjet...

Osmani – Bregu: Sfidat dhe potencialet nga Samiti i Sofjes tema më e rëndësishme e takimit

Sfidat, por edhe potencialet e Samitit të ardhshëm të Sofjes në suaza të presidencës së përbashkët të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë...

Grubi takon ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës, z.Xhang Xuo

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, z.Artan Grubi, sot realizoi takim me ambasadorin e Republikës Popullore...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -