Shteti në pritje të kornizës së BE-së! Pendarovski: Konsesusi nacional për eurointegrimet pas zgjedhjeve

Must Read

8 viktima nga Covid-19, njëri prej tyre 39 vjeçar

Janë regjistruar 8 viktima si pasojë e koronavirusit, informojnë nga ministria e Shëndetësisë.Viktimat janë të moshës 39,...

Qeveria dorëzoi emrat e zëvendësministrave! Ja emrat e tyre

Qeveria e vendit deri Kuvend ka dorëzuar listën me emrat e zv/ministrave dhe biografitë e...

PTHP Shkup dorëzoi ankesë për dënimin me kusht në lëndën për aksidentin te ëmbëltorja

Prokuroria Themelore Publike Shkup deri te Gjykata e Apelit Shkup sot  dorëzoi ankesë  për gjykimin e shkallës...
- Advertisement -

Gjatë këtyre ditëve pritet të publikohet korniza e negociatave e Bashkimit Evropian për vendin tonë, por vendi ende nuk ka një qëndrim konsensual se cila do të jetë qasja e saj gjatë procesit të negociatave të Bashkimit Evropian, pasi tash për tash kemi Qeveri teknike e kurse nga ana tjetër shteti hynë në proces zgjedhor.

Por që të arrihet konsesusi nacional duhet të ketë takim liderësh, e kjo siç njoftuan nga kabineti i presidenti i vendit, Stevo Pendarovski për TV21 pritet të ndodh pas zgjedhjeve të 15 korrikut.

- Advertisement -

“Presidenti Stevo Pendarovski konsideron se për çështjen e euro-integrimeve të vendit, si qëllime strategjike, duhet të ketë konsensus nacional. Në këtë drejtim jemi të gatshëm të thërrasim takim të liderëve për çështjet kyçe, si korniza negociuese e BE-së. Por, gjatë kësaj periudhe resurset drejtohen në përballjen e pandemisë së Kovid-19, kurse më 15 korrik na presin zgjedhjet e parakohshme parlamentare”, tha Stevo Pendarovski.

Nga presidenti Pendarovski vlerësojnë se konsensusi nacional do të ndihmonte edhe në verifikimin e verifikimin e kornizës negociuese. Megjithatë edhe kjo pritet të ndodhë pas zgjedhjeve, pas funksionalizimit të institucioneve, sepse atëherë do të rriten kapacitetet e shtetit.

- Advertisement -

Për formimin e qëndrimit konsensual, takim liderësh kohë më parë ka kërkuar edhe zëvendëskryeministri për çështje Evropian, Bujar Osmani.

“Bëj thirrje deri tek Presidenti i vendit dhe tek partitë politike për t’u ulur, për të dhënë dorën njëri tjetrit për një marrëveshje shtetërore për qasje të përbashkët në procesin e negociatave”, tha Bujar Osmani, zëvendëskryeministër.

- Advertisement -

Sipas tij, qëndrimi konsesual do të mundësojë që në procesin e negociatave të pasqyrohen pozicionet shtetërore, e jo partiake dhe politike.

Kohë më parë, eurokomesari për zgjerim, Oliver Varhejli para Parlamentit Evropian deklaroi se korniza e negociatave e përpiluar nga ata është në shqyrtim te shtetet anëtare të BE-së. Në formën e harmonizuar, Varheji paralajmëroi se korniza do të publikohet gjatë kësaj jave. Korniza negociuese vjen pasi vendi mori datën për çeljen e negociatave me Bashkimin Evropian.

- Advertisement -

8 viktima nga Covid-19, njëri prej tyre 39 vjeçar

Janë regjistruar 8 viktima si pasojë e koronavirusit, informojnë nga ministria e Shëndetësisë.Viktimat janë të moshës 39, 48, 56, 63,65 dhe 83...

Qeveria dorëzoi emrat e zëvendësministrave! Ja emrat e tyre

Qeveria e vendit deri Kuvend ka dorëzuar listën me emrat e zv/ministrave dhe biografitë e tyre. Ja...

PTHP Shkup dorëzoi ankesë për dënimin me kusht në lëndën për aksidentin te ëmbëltorja

Prokuroria Themelore Publike Shkup deri te Gjykata e Apelit Shkup sot  dorëzoi ankesë  për gjykimin e shkallës së parë  të Gjykatës Themelore...

Ambasadori i ri i BE-së: Me padurim pres ta njoh vendin, duke siguruar mbështetje për integrimin e saj në BE

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, Dejvid Gir ka arritur në vend. “Arrita në Shkup....

Zaev -Cakaj: Qeveria e re është konfirmim për përcaktimet euroatlantike dhe inkurajim për avancimin e rajonit

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Gent Cakaj, ministër për Evropë dhe Punë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -