Shqipëria më 15 shtator i hap shkollat

Must Read

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim...
- Advertisement -

Ministria shqiptare e Arsimit bëri të ditur se, mbi bazë të rekomandimit të Komitetit kombëtar të ekspertëve për përballje me koronavirusin, mësimi në vitin e ri shkollor 2020/2021 do të fillojë më 15 shtator.

Theksohet, gjithashtu, se nga 31 gushti e deri më 11 shtator do të mbahen orë shtesë vetëm me ata nxënës nga klasa e parë deri në të pestën të cilët nuk kanë pasur qasje dhe mundësi të ndjekin mësimin onlajn në periudhën mars-maj të vitit 2020.

- Advertisement -

“Drejtoritë rajonale për arsim tashmë i kanë identifikuar shkollat dhe nxënësit të cilët mund të jenë pjesë e këtij programi dhe të cilët kryesisht janë nxënës të cilët i takojnë grupeve të ndjeshme, romë, egjiptianë apo zona të largëta rurale. Orët mësimore në këtë periudhë dhe në të ardhmen do të zhvillohen sipas të gjitha protokolleve të kushteve higjienike-sanitare, mbajtjen e distancës fizike dhe mbrojtjen e shëndetit të të gjithëve”, qëndron në kumtesë.

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, deklaroi se për të gjithë nxënësit nga klasa 1-7 dhe për nxënësit e kategorive të veçanta deri në klasën e 12-të do të sigurohen tekste shkollore falas.

- Advertisement -

Pas paralajmërimit për fillimin e mësimit një pjesë e ekspertëve nga kjo fushë konsiderojnë se ende nuk janë krijuar kushtet për fillimin e mësimit, para së gjithash ruajtja e distancës fizike. Duke filluar nga fakti se 120 objekte shkollore janë jashtë përdorimit  për shkak të dëmtimeve të shkaktuara nga tërmeti katastrofal, që vendin e goditi më 26 nëntor të vitit të kaluar./MIA

- Advertisement -

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...

Rrahën qytetarët, suspendohen policët! Kapen edhe druvjedhësit të cilët sulmuan policët

https://youtu.be/2pqlHclbyF8 Dy policë të cilët brutalisht me shqelma dhe shufër rrahën një qytetar nga Manastiri, do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -