Shqipëria dëboi një spiun iranian i cili si refugjat ishte strehuar në kampin e muxhahedinëve

Must Read

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse...
- Advertisement -

Një pjesëtar i shërbimit sekret iranian, i cili ishte infiltruar në kampin e muxhahedinëve në Manëz afër Durrësit, është dëbuar nga Shqipëria dhe i është dorëzuar autoriteteve greke, lajmëroi TV Top Çanell.

“Ehsan Bidi (43) në Shqipëri hyri më 16 tetor të vitit 2013 me dokument udhëtimi iranian të dhënë nga MOIS/Vevak së bashku me kontigjentin prej dy mijë muxhahedinëve të cilët nga ‘kampi i lirisë’ nga Iraku u transferuan në kampin afër Tiranës. Ardhja e tij ka pasur për qëllim formimin e qelisë së rrjetit të spiunazhit mes anëtarëve të PMOI/MEK”, (Organizata Popullore Moxhahedine e Iranit)”, thekson televizioni.

- Advertisement -

Qëllimi i misionit të tij ka qenë “sigurimi i informatave të domosdoshme dhe hapja e rrugës për sulme të ardhshme terroriste”.

Para se të arrinte në Shqipëri me muxhahedinët, ai nga mesi i vitit 2012 u nis për në Turqi e më pas edhe në Egjipt, me dokument të falsifikuar udhëtimi. Para se të arrinte në Shqipëri ai qëndroi edhe në Rumani.

- Advertisement -

Në vitet e fundit janë shpallur si të padëshiruar dhe janë dëbuar nga Shqipëria rreth 80 të huaj, kryesisht shtetas iranianë, për shkak të aktiviteteve të dyshimta.

Në fund të dhjetorit 2018 u dëbua ambasadori i Republikës islamike të Iranit, Golamhoshein Mohamadina dhe një diplomat tjetër nga ambasada në Tiranë sepse ishin të kyçur “në aktivitete të cilat janë kërcënim për sigurinë e vendit”.

- Advertisement -

Më 22 korrik të këtij viti u dëbua Daniel Ksra (29) i dyshuar se është agjent i infiltruar nga Ministria iraniane e zbulimit. Sipas raportit të sektorit për antiterrorizëm, ky qytetar është klasifikuar si person i rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. AI u deportua në Itali. 

- Advertisement -

LAJME 18:30

#21LiveNews

#21LiveNews 18:30 Lajmet në gjuhën shqipe | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Protestë në gjimnazin e Tetovës, nxënësit kërkojnë mësim me prani fizike

https://youtu.be/jlX1wNbcN1I Nxënësit e shkollave të mesme në qytetin e  Tetovës gjatë ditës së sotme kanë protestuar para...

Ekonomia seriozisht e goditur nga kovid kriza, projeksionet për vitin 2019 më të këqija se ato të 2009 dhe 2012

https://youtu.be/6gd_ziWIix4 Se ekonomia e vendit është seriozisht e goditur nga pandemia, indikator më të mirë janë gjendja...

Nxënësit e Leshnicës bojkotojnë mësimin, prindërit ankohen për objektin e vjetër të shkollës

https://youtu.be/dZiC1PUySec 40 nxënës nga Leshnica e Zhelinës kanë bojkotuar mësimin edhe pse nga ministria i kanë lejuar...

Zekiri akuzon Ademin për neglizhencë, Ademi e quan provokator kujdestar ndaj BDI-së

https://youtu.be/WCkkVyQscwo “Ministria e Arsimit e mandatit të kaluar neglizhoi përgatitjet për fillim të vitit të ri shkollor,...

Shkollat që rrezikojnë jetën e nxënësve, 2 objekte mësimore në periferi të Kërçovës para shembjes

https://youtu.be/18pCx6nnUMY Objekt i vjetër dhe i shkatërruar. Pa kushte elementare për mësim, me banka...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -