Shqipëri, Edi Rama nuk lëshon pe: Sot do të fshijmë koalicionet zgjedhore

Must Read

Mickoski: I fillojmë bisedimet për formimin e një qeverie të re, por jo me çdo kusht

Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski paralajmëroi se në ditët në vijim do të kenë takime me partitë...

Asnjë kompani nuk është paraqitur për ta rrënuar objekti ilegal te “Mavrovasja”

Nuk është paraqitur asnjë operator ekonomik, në tenderin e shpallur nga Komuna e Çairit, për prishjen e...

Mickoski: Shtrenjtimi i energjisë elektrike është rezultat i punësimeve parazgjedhore, pagesave artificiale dhe politika antireformuese e pushtetit

Shtrenjtimi i energjisë elektrike në kohë të pandemisë është goditje serioze mbi standardin e shtetit dhe xhepin...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nga foltorja parlamentare porositi se sot vota e përbashkët e dhënë në Kuvend, do të jetë në anën e nevojshme të historisë, duke mundësuar listat e hapura elektorale dhe heqjen e koalicioneve përmes ndryshimeve në Kushtetutë.

- Advertisement -

Ai shtoi se me ndryshimet, votuesit shqiptarë do të jenë në gjendje të votojnë jo vetëm për partinë, por edhe për deputetin që ata dëshirojnë.

“Kushdo që kundërshton këtë, është në anën e gabuar dhe kundër popullit të tij sepse nuk i beson popullit të tij. Më 5 qershor, kishte vetëm marrëveshje formale dhe Kuvendi arriti të bëjë reformë zgjedhore. Koalicionet zgjedhore sot do të fshihen, ato nuk janë në asnjë shtet anëtar të OSBE-së, nga Vankuveri deri në Vladivostok”, tha kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

- Advertisement -

Kuvendi i Shqipërisë do të votojë sot mbi ndryshimet kushtetuese, pa arritur konsensus me opozitën jashtë-parlamentare, e cila sot u bëri thirrje deputetëve që të mos mbështesin ndryshime të njëanshme, pasi shkon në kundërshtim me konsensusin e arritur të 5 qershorit për reformën zgjedhore.

- Advertisement -

Mbrëmë, përkundër faktit se përfaqësuesit e partive në Këshillin Politik debatuan për pesë orë, nuk u arrit asnjë marrëveshje. Opozita jashtë-parlamentare pranon lista të hapura, por jo heqjen e koalicioneve zgjedhore, duke argumentuar se nëse partitë janë në një listë të vetme, opozita jashtë-parlamentare do të ndëshkohet.

Disa nga deputetët e opozitës parlamentare në diskutimet e tyre vlerësuan se nëse votohen ndryshimet kushtetuese në vend, do të kthehet diktatura.

Presidenti Ilir Meta, si dhe përfaqësuesit më të lartë të BE-së, i bënë thirrje Ramës që të mos miratojë ndryshime kushtetuese pa arritur konsensus me opozitën jashtë-parlamentare.

- Advertisement -

Latest News

Asnjë kompani nuk është paraqitur për ta rrënuar objekti ilegal te “Mavrovasja”

Nuk është paraqitur asnjë operator ekonomik, në tenderin e shpallur nga Komuna e Çairit, për prishjen e objektit të ndërtuara pa leje...

Mickoski: Shtrenjtimi i energjisë elektrike është rezultat i punësimeve parazgjedhore, pagesave artificiale dhe politika antireformuese e pushtetit

Shtrenjtimi i energjisë elektrike në kohë të pandemisë është goditje serioze mbi standardin e shtetit dhe xhepin e qytetarëve. Hapi i tillë ...

Borisov: Do të ofroj një mundësi tërheqjeje, jam gati të largohem në çdo kohë

Unë jam gati të largohem në çdo kohë. Dhe për shkak meje, unë nuk dua të ketë tensione në asnjë mënyrë. “Unë...

18 vjeçari nga Kërçova humbi jetën nga goditja e rrymës

Një kërçovar i moshës 18-vjeçare me lëndime të shkaktuara nga goditja e rrymës, ndërroi jetë pasi ishte dërguar në Qendrën Mjekësore në...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com