Array

Shoqëria civile në Serbi mbështet Thaçin

Must Read

BE kërkon vendet anëtare t’ua shpjegojnë qytetarëve çfarë është distanca sociale

Bashkimi Evropian sot kërkoi prej vendeve anëtare më mirë t’ua shpjegojnë qytetarëve të tyre se çfarë është...

Aktivistët e “Stop Rusino” takohen me ministrin Nuredini: Pas 5 viteve “Rusino” do të jetë vend për piknik

Pas 5 viteve Rusino do të jetë vend për piknik, kështu ka deklaruar ministri i Ambientit Jetësor,...

Shekerinska: Nga aleatët tanë, duke e pe përfshirë edhe Bullgarinë, presim të ndihmojnë e jo të sprapsin

Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të ndihmojnë, e jo të sprapsin, deklaroi pasdite...
- Advertisement -

Pas tërheqjes së ftesës nga organizata joqeveritare “Këshilli Rinor për Arsim” i Serbisë, për pjesëmarrjen e zëvendëskryeministrit të parë të Kosovës, Hashim Thaçi, në konferencën “Ambasadorët e rinj për pajtim”në Beogradë. Reagoi edhe Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut (YIHR) në Serbi, e cila ka mbështetur publikisht shkuarjen e Thaçi, në Beograd.

Ky rrjet rajonal i organizatave joqeveritare mbështet punën me të rinjtë në përballjen me të kaluarën, e cila përbën një kusht të domosdoshëm për pajtimin në rajon si dhe për bashkëpunimin rajonal, dhe përpjekjet e Këshillit Rinor për Arsim në këtë fushë, transmeton Agjencia e Lajmeve serbe “FoNet”.

- Advertisement -

YIHR në Serbi shpreh besimin se prokuroria dhe policia me prioritet duhet të punojnë në zbulimin dhe ndjekjen penale të personave të cilët u kanë bërë kërcënime pjesëmarrësve të programit të organizatës joqeveritare “Këshilli Rinor për Arsim”.
“Është koha që edhe institucionet e shtetit të pranojnë këtë fakt dhe t’u ofrojnë përkrahje organizatës së apostrofuar dhe grupeve të ngjashme të të rinjve që kanë marrë përsipër një detyrë e cila përbën interesin më të madh për publikun”, thuhet në deklaratë./ 21 MEDIA

- Advertisement -

BE kërkon vendet anëtare t’ua shpjegojnë qytetarëve çfarë është distanca sociale

Bashkimi Evropian sot kërkoi prej vendeve anëtare më mirë t’ua shpjegojnë qytetarëve të tyre se çfarë është distanca sociale dhe rregullat higjienike.

Aktivistët e “Stop Rusino” takohen me ministrin Nuredini: Pas 5 viteve “Rusino” do të jetë vend për piknik

Pas 5 viteve Rusino do të jetë vend për piknik, kështu ka deklaruar ministri i Ambientit Jetësor, Naser Nuredini pas takimit me...

Shekerinska: Nga aleatët tanë, duke e pe përfshirë edhe Bullgarinë, presim të ndihmojnë e jo të sprapsin

Nga aleatët tanë, duke e përfshirë edhe Bullgarinë, presim të ndihmojnë, e jo të sprapsin, deklaroi pasdite ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska...

Spasovski paralajmëron zgjidhje për qytetarët të cilët s’kanë nënshtetësi

Qindra bashkëqytetarë, edhe pse jetojnë në Maqeodni para se vendi të fitojë pavarësinë nga Jugosllavia, ende nuk kanë shtetësi. Mospasja e shtetësisë...

Fatmire Isaku merr postin e zëvendësministres së Punëve të Jashtme

Pas seancës së djeshme parlamentare ku u votuan zëvendësministrat, sot, nënkryetarja e PDSH-së, Fatmire Isaku mori postin e zëvendësministres së Punëve të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -