ZGJEDHJET

Shkencëtari kroat: Duhet të mësohemi të jetojmë me virusin korona

Must Read

Në Bllacë lëvizje e paktë e qytetarëve, shtetasit e Kosovës ktheheshin prapa

https://youtu.be/N3FV2NRyUhk Për shkak të vendosjes së testit PCR për shtetasit e Kosovës,...

Filipçe: Spitalet kanë kapacitet për pacientë, spitali i improvizuar është tërësisht i zbrazët

https://youtu.be/vXUha6LW5vE Numrat e lartë me të infektuar me Kovid-19, çdo ditë i...

Incizim i ri nga komedianët rus, Zaev thotë se e ka ditur se nuk bisedon me Greta Thunberg

https://youtu.be/-hMaJ2nKX_0 Lideri i LSDM, Zoran Zaev, thotë se e ka ditur që...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Shkencëtari kroat Ivan Gjikiq e vlerësoi gjendjen e tanishme me virusin korona si serioze, por jo edhe kritike, dhe theksoi se balanci më i rëndësishëm është ai mes informacioneve të sakta dhe porosive të cilave iu referohen qytetarët që të jenë të kujdesshëm, të cilët njëkohësisht nuk duhet të shkaktojnë frikë dhe panik.

- Advertisement -

Duke folur për televizionin N1 në Zagreb, Gjikiq, i cili është biolog molekular në Universitetin Gete në Frankfurt, tha se numri i të infektuarve në Kroaci është shumë i afërt me atë në mars.

Ai nuk vlerëson se dalja në zgjedhje, që do të mbahen të dielën në Kroaci, është situatë veçanërisht e rrezikshme.

“Nëse votuesit i respektojnë masat, nuk do të duhej të kishte probleme”, tha Gjikiqi.

- Advertisement -

“Duhet të dërgojmë informacione pozitive dhe të sakta, të mos nënçmohet rreziku, por edhe të mos frikohen qytetarët. Shkencëtarët u morën vesh se porosia deri te publiku duhet të jetë se nuk guxojmë të frikohemi, por virusin është me hundë dhe ende është i rrezikshëm. Nëse sillemi në rregull, mund ta kontrollojmë përhapjen e tij, por nuk e dimë se çka do të ndodhë në vjeshtë”, theksoi shkencëtari me renome./MIA

- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

Filipçe: Spitalet kanë kapacitet për pacientë, spitali i improvizuar është tërësisht i zbrazët

https://youtu.be/vXUha6LW5vE Numrat e lartë me të infektuar me Kovid-19, çdo ditë i mbushin spitalet nëpër qytetet e...

Incizim i ri nga komedianët rus, Zaev thotë se e ka ditur se nuk bisedon me Greta Thunberg

https://youtu.be/-hMaJ2nKX_0 Lideri i LSDM, Zoran Zaev, thotë se e ka ditur që bisedon me Gretën e rrejshme,...

Gostivari nën tym, digjet deponia “Rusino”, Komuna kërkon nga Qeveria që të merr masa

https://youtu.be/aj3AjDHsAnU Deponia “Rusino” në Gostivar gjatë natës së mbrëmshme është përfshirë përsëri nga zjarri, me çka  kundërmim...

Zyberi në Bogovinë të Tetovës, “Votën tuaj do ta arsyetojmë me punë, me ndershmëri e besueshmëri”

https://youtu.be/BHTRgDB-RzQ Ideja për Kryeministër Shqiptar, Zyberi tha se ka trazuar shumë struktura politike e shtetërore brenda dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -