​Shkarkimi i Xavit do t’i kushtonte Barcelonës 20 milionë euro

TË FUNDIT

Barcelona thuhet se do të shkarkojë trajnerin Xavi Hernandez në fund të sezonit, duke shënuar një kthesë të tretë në të ardhmen e trajnerit këtë sezon. Por, ky mund të jetë një operacion i kushtueshëm.

Xavi kishte deklaruar publikisht se ai “nuk do të ishte kurrë një problem për klubin” në këtë kuptim, duke nënkuptuar se nëse ai do të largohej në fund të sezonit, atëherë ai do ta bënte këtë pa kërkuar një shpërblim.

Megjithatë, me presidentin e Barcelonës, Joan Laporta, duke tradhtuar shumë qartë besimin që Xavi mendonte se kishte – ai tha “Unë mund të konfirmoj 100% se do të jem trajneri i Barcelonës sezonin e ardhshëm” – nuk është e vështirë të imagjinohet Xavi të ndryshojë mendjen e tij për një bamirësi të tillë.

Duke qenë i turpëruar nga klubi, “Marca” thotë se Xavi do të paguhet 15 milionë euro nëse shkarkohet këtë verë, dhe stafi i tij 5 milionë euro të tjera. Një listë e ngushtë prej tre menaxherësh është raportuar për të zëvendësuar Xavi, por nëse ata duhet të paguajnë Xavi dhe stafin e tij, atëherë kjo mund të ndikojë në pasardhësin e tij. Me pak para për të kursyer siç është, Hansi Flick do të ishte përtej mundësive të tyre dhe Rafael Marquez do të kishte edhe më shumë një avantazh ndaj gjermanit në përpjekjen e tij për t’u bërë trajneri i Barcelonës.

Kjo situatë sigurisht që mund të shmangej nëse Laporta e kishte pranuar vendimin e Xavit për t’u larguar, dhe ai mund ta bëjë këtë ende pa shpërblim. Megjithatë, mënyra se si gjërat kanë luajtur hap derën për një tjetër skenar të ndërlikuar. Mund të jetë që Marquez do të kishte qenë opsioni i preferuar në çdo rast, por mund të ishte një kurs veprimi i kushtueshëm. 

Dy ditë pas fitores së Juves me Atalantën, klubi torinez ka vendosur t’i japë fund marrëdhënies me trajnerin toskan.

Massimiliano Allegro është shkarkuar nga detyra e trajnerit, ka njoftuar Juventusi.

Arsyeja e shkarkimit sipas klubit, thuhet se

Klubi bardhezi ka thënë se arsyeja e shkarkimit janë disa sjellje të Allegrit gjatë dhe pas finales së Kupës së Italisë, “të cilat klubi i cilësoi të papajtueshme me vlerat e Juventusit dhe me sjelljen që duhet ta kenë ata që e përfaqësojnë klubin”./KosovaPress