Shilegov: Rrënimi i objektit të paligjshëm tek “Mavrovasja” do t’i destimulojë ndërtimet ilegale

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Shembulli i djeshëm me fillimin e rrënimit të ndërtimeve të paligjshme në Q.T. “Mavrovasja”, mënyra dhe modaliteti, do të thotë destimulim i qytetarëve të fillojnë ndërtime të paligjshme, deklaroi sot kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov.

“I vëmë në pozitë të pabarabartë edhe ata të cilët në mënyrë të ligjshme e bëjnë këtë punë. Nuk është korrekte, ata njerëz që paguajnë, participojnë në zhvillimin e komunave edhe në vetë shoqërinë dhe BPV-në që t’i lëmë në pozitë më të jobarabartë nga ky sistem”, tha Shilegov. E përsëriti se nuk kanë inspeksion ndërtimi që të munden fizikisht ta bëjnë rrënimin e cilitdo objekti.

- Advertisement -

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve për rastin “Mavrovasja”, kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov thotë se nuk bëhet fjalë për shërbime komunale por për kompensim për legalizim. Sqaroi se Qyteti i Shkupit në procedurën e legalizimit të objekteve të paligjshme participon në këtë mënyrë që kur komuna përcakton se në mënyrë ligjore është paraparë procedura se ekzistojnë kushte ky objekt të legalizohet, Qyteti e bën përllogaritjen e kompensimit dhe ndarjen e mjeteve.

“Lëndë e legalizimit ka qenë vetëm objekti që ka qenë më parë. Nuk mund t’i barazoni legalizimin që është bërë nga Komuna e Çairit me objektin paraprak me këtë objekt dhe atë shëmtirë që po mbinte aty. Të mos pohojmë se ajo që ka qenë lëndë e legalizimit për çka pronari ka paguar kompensim dhe për çka Komuna e Çairit ka përcaktuar se ekzistojnë kushte se kjo është lëndë e rrënimit. Kjo është të luash me mendjen e shëndoshë të secilit prej nesh si qytetarë ndërsa më pas edhe si njerëz që i udhëheqim institucionet”, deklaroi Shilegov.

- Advertisement -

I pyetur edhe për objektet e tjera të paligjshme në Shkup, Shilegov tha se për fat të keq Qyteti i Shkupit nuk ka kompetencë ligjore për të vepruar në këtë rast me objektet e paligjshme. Paralajmëroi se do të kërkojë të bëhen ndryshime ligjore që të bëhet balancim. Komunat t’i japin lejet ndërtimore ndërsa mbikëqyrjen mbi ndërtimet në tërësi ta bëjë Qyteti. Thotë se këtë tashmë e ka kërkuar dhe vlerëson se kështu disa mangësi të cilat paraqiten në nivel komunal do të parandalohen./MIA 

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -