SHBA-ja ia kërkon OBSH-së hetimin e menjëhershëm të burimit të virusit

Must Read

Me orë të tëra të ngatërruar nëpër kufij! Osmani: Transiti nëpër Hungari është vetëm për shtetasit e BE-së

https://youtu.be/OQrWlRUI3CY Me makina personale u nisën nga Italia për të ardhur në Maqedoni... Me të dëgjuar se janë hapur kufijtë në...

Nga e enjtja në Kosovë 16 orë lëvizje, si dhe do të hapen xhamitë dhe kishat

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se nga e enjtja qytetarët e Kosovës do...

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje të premten Organizatës Botërore të Shëndetësisë që t’i fillojë menjëherë hetimet për evidentimin e burimit të koronavirusit të ri, si dhe për përgjigjen e saj ndaj pandemisë. Thirrja u adresua në ditën kur bilanci i përgjithshëm global i rasteve me koronavirus ka mbërritur në 5.1 milionë, ndërsa ai i vdekjeve në 333.702.

“Siç presidenti amerikan, Donald Trump, e ka bërë plotësisht të qartë në letrën e tij adresuar drejtorit të OBSH-së, nuk kemi kohë për të humbur për nisjen e reformave, të cilat janë të domosdoshme për të garantuar që një pandemi e këtillë të mos përsëritet”, ka thënë ndihmësi i sekretarit amerikan të Shëndetësisë, admirali Brett Giroir, në letrën dërguar këshillit ekzekutiv të Agjencisë së OKB-së.

Ai ka shtuar se gjatë rishikimit gjithëpërfshirës të përgjigjes globale ndaj virusit korona, udhëhequr prej anës së OBSH-së, do të duhej gjurmuar “me mirëkuptim të plotë dhe transparencë edhe burimi, korniza kohore e ngjarjeve dhe procesi i vendimeve të marra të OBSH-së në përgjigje ndaj pandemisë së COVID-19”.

Giroir ka shtuar për më tepër se trupi më i madh shëndetësor në botë duhet patjetër të merret me çështjen e reformave të brendshme. Ai me këtë rast nuk e ka përjashtuar mundësinë e përfshirjes edhe të Tajvanit në cilësinë e vëzhguesit, transmeton KOHA.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë gjatë së premtes së organizata, që kur është shfaqur koronavirusi, ka punuar në mënyrë intensive në koordinimin e përgjigjes globale, duke i informuar të gjitha 194 vendet anëtare për evoluimin e tij dhe duke ofruar këshilla teknike.

Administrata e presidentit Trump ka akuzuar vazhdimisht OBSH-në lidhur me mënyrën e menaxhimit të krizës shëndetësore dhe ka bërë të ditur se ajo anon nga Kina. Për më tepër, Trump ka akuzuar Kinën se ka informuar botën me vonesë lidhur me sëmundjen dhe se ka fshehur informatat për shtrirjen e epidemisë.

Në anën tjetër, sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompoe, ka bërë të ditur se Pekini madje ka fshehur faktin se përhapja e virusit ka nisur si pasojë e një aksidenti në një laborator në qytetin Wuhan, ku edhe janë evidentuar rastet e para të infektimit gjatë dhjetorit të vitit të shkuar.

- Advertisement -

Latest News

Nga e enjtja në Kosovë 16 orë lëvizje, si dhe do të hapen xhamitë dhe kishat

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se nga e enjtja qytetarët e Kosovës do të mund të lëvizin pa...

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të cilët lëvizin në rrugë, por...

VMRO-DPMNE: Vendimi i Ramës shuplakë për Zaevin dhe Spasovskin, qeveria e Zaevit e paaftë

Vendimi i Edi Ramës për hapjen e kufijve vetëm për një pjesë të qytetarëve të cilët janë me prejardhje shqiptare është edhe një shuplakë...

Afganistani ka liruar 100 talebanë të burgosur pas armëpushimit

Rreth 100 talebanë të burgosur janë liruar nga burgu ushtarak në Afganistan, si pjesë e përgjigjes së Qeverisë së armëpushimit befasues, të propozuar nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -