SHBA-ja e informoi NATO-n për predhat ruse dhe kineze

TË FUNDIT

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Bajden prezanton ekipin që është gati “të udhëheqë botën”

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka prezantuar të martën ekipin e tij për siguri kombëtare, i...

I dërguari special i presidentit amerikan Marshall Bilingsi deklaroi mbrëmë se i kishte informuar aleatët e NATO-s për vendosjen e raketave bërthamore në Rusi dhe Kinë.

“I vazhduam konsultat me aleatët e NATO-s mbi programin bërthamor rus dhe kinez. Ndamë të dhëna për mijëra centrale bërthamore që këto vende i kanë vendosur në territoret e tyre. Jemi mirënjohës për mbështetjen e aleatëve tanë”, shkroi Bilings në Tuiter.

Më parë, zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus deklaroi se SHBA-ja i vlerëson përpjekjet e Rusisë për të bërë hap për çështjen e kontrollit të armëve bërthamore.

“SHBA-ja është e gatshme të takohet menjëherë në tryezën e negociatave dhe të verifikojnë marrëveshjen. Pritet që Rusia të emërojë delegacionin e saj për negociata”, tha Ortagus.

TË NGJAJSHME