Shaqiri e Xhaka do të udhëtojnë në Serbi, Zvicra përballet me Bjellorusinë

TË FUNDIT

Futbollistët Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri dhe Andi Zeqiri janë ftuar nga trajneri i Zvicrës Murat Yakin për ndeshjen kundër Bjellorusisë që do të zhvillohet në Novi Sad më 25 mars dhe është e vlefshme për kualifikimet për në Kampionatin EVropian “EURO 2024”.

Kjo ndeshje zhvillohet në Serbi pasi Bjellorusisë nuk i lejohet zhvillimi i ndeshjeve në territorin e saj për shkak të përfshirjes në inovacionin rus në Ukrainë.

Udhëtimi i tyre në Serbi ishte vënë në dyshim për shkak të reagimeve që mund të kenë tifozët atje pasi Xhaka dhe Shaqiri kanë qenë figurat më të hidhura për Serbinë duke e eliminuar dy herë nga kampionatet botërore, atë të vitit 2018 në Rusi dhe në Katar vitin e kaluar.

Në grup me Zvicrën e Bjellorusinë janë edhe Kosova, Izraeli dhe Andorra.

Kjo është lista e plotë e të ftuarve në kombëtaren e Zvicrës:

error: Content is protected !!