Shangai krijon zonën e aviacionit civil pa pilot

TË FUNDIT

Mick Schumacher pjesë e ekipit “Haas”

Mick Schumacher, djali i kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, pritet të jetë pjesë e...

Qeveria miraton tekstin e Projekt-Ligjit për Agjencinë e Intelegjencës

Qeveria sonte në seancën e saj të 24-të e miratoi tekstin e Projektligjit për Agjencinë e Inteligjencës.

Dua Lipa dominon në nominimet kryesore të “Grammy Awards 2021”

Dua Lipa, këngëtarja shqiptare me famë botërore, dominon në nominimet e “Grammy Awards 2021”.

Zvicër, sulm në një supermarket, policia nuk përjashton “motive terroriste”

Një grua zvicerane sulmoi dy gra të tjera, njërën me thikë, në një supermarket në Llugano, në...

Kinë, gjenden gjurmë virusi në paketimet në Dongguan

Autoritetet shëndetësore në qytetin Dongguan, në provincën kineze të Guangdong, zbuluan se dy kampionë të paketimeve ushqimore...

Një zonë eksperimentale e rezervuar për aviacionin civil pa pilot u krijua në bazën “East China UAV” në Shangai, njoftoi Komiteti i Menaxhimit të Zonës Industriale Jinshan.
Fabrika do të përqendrohet në hulumtimin e certifikimit të aftësisë ajrore të dronëve dhe transportit inteligjent në lartësi të ulët, shkruan “Xinhua”.


Sipas komitetit, kjo zonë eksperimentale do të ndihmojë në mbledhjen e të dhënave të fluturimit, ofrimin e mbështetjes për inspektime dhe teste për aviacionin civil dhe vlerësimin e përdorimit të dronëve për dërgesat e shpejta, transportin e ushqimit të freskët dhe produkteve të tjera me vlerë të lartë të shtuar në deltën e lumit Yangtze, për të përmirësuar efikasitetin e dërgesave ndërlidhëse.

TË NGJAJSHME