Serbia del nga intensiteti i epidemisë, evidentohen 162 raste të reja dhe 5 të vdekur

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

Serbia deri tani ka evidentuar  7276 persona të infektuar me koronavirus, 139 të vdekur dhe 1063 të shëruar.

“Në 24 orët e fundit, janë testuar 2688 persona,  prej të cilëve numri  i rasteve pozitive  të virusit vazhdon  të zvogëlohet dhe ai arrin  162 persona, me çka numri i tërësishëm  në Serbi me Kovid-19 është 7276”, deklaroi në konferencën për shtyp  sekretari  i Shëndetësisë Zoran Gojkovski.

Numri i tërësishëm i personave të testuar  duke e përfshirë edhe ditën e sotme  në Serbi arrin 51.324 persona, ndërsa deri tani janë shëruar 1063 pacientë.

Zvogëlohet edhe numri i personave të hospitalizuar  në spitalet Kovid,  ku gjenden 3477 pacientë, si dhe numri i pacientëve  me  pasqyrë klinike të përkeqësuar  të cilët janë vënë në aparat respirator – 96 persona.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar pesë raste të reja të vdekjes, katër burra dhe një grua, me çka numri i tërësishëm i të vdekurve u rrit në 139 persona, deklaroi Gojkovski.

Në Serbi gjithsej 622 punonjës shëndetësor janë pozitiv me KOVID-19.

Në Serbi ka rreth  gjashtë për qind të infektuar në krahasim me  numrin e testeve, tha epidemiologu  Predrag Kon.

Ai vlerësoi se Serbia ngadalë fillon  të dalë nga intensiteti  i epidemisë, se zvogëlohen situatat e incidenteve dhe se për dy javë  do të kalohet  drejt  zbulimit individual të të sëmurëve.

Në Serbi në fuqi është ndalesa  për lëvizje prej orës 18-05, ndërsa presidenti Aleksandar Vuçiq paralajmëroi se  kjo do të vlejë  edhe këtë fundjavë nga ora 18 të premten deri në orën 05 të hënën./MIA

- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -