Sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës Aziri takoi ish-ministrin e Kulturës së Kosovës Valton Beqiri

TË FUNDIT

Osmani: Nuk ka Evropë të fuqishme pa Ballkan të fuqishëm

Ideja evropiane paraqet frymëzim për zgjidhjen e çështjeve të hapura në rajon. Maqedonia e Veriut është shembull i ndritshëm....

Qeveria gjermane përcaktoi disa vende me rrezik më të lartë për shkak të Covid-19

Pasi të premten Qeveria gjermane përcaktoi disa vende si me rrezik më të lartë për shkak të Kovid-19, prej...

Ndjehet tërmet në Ohër, epiqendra në Liqenin e Ohrit

Një tërmet me magnitudë 2.7 të shkallës Rihter është regjistruar mbrëmë në rajonin e Ohrit. Sipas të dhënave, tërmeti u...

Në repartet infektive në vend po mjekohen 604 pacientë me Covid-19

Në 24 orët e fundit në kovid-qendrat në spitalet e vendit është paraqitur se po mjekohen gjithsej 330 pacientë...

Bërns: “Presim hapjen e bisedimeve me BE-në”

Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Kate Mary Byrnes në një intervistë për Zërin e Amerikës, thekson se vendi...

Sekretari Shtetëror në Ministrinë e Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Valmir Aziri priti në takim ish Ministrin e Kulturës së Republikës së Kosovës, profesor dhe kompozitor i mirënjohur i veprimtarisë muzikore shqiptare, Valton Beqiri.

Gjatë kësaj pritjeje, siç njofton zyra për informim e sekretarit shtetëror, Aziri dhe kompozitori Beqiri biseduan rreth shumë ideve për të vazhduar bashkëpunimin e ndërsjellë me dëshirë dhe vullnet për të sjellë diçka të bukur dhe unike për dashamirët e muzikës klasike.

Aziri e falënderoi kompozitorin Beqiri për përkrahjen e parezervë që ia ka dhënë Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore Shqiptare në Republikën e Maqedonisë së Veriut duke e përgëzuar edhe për botimin e fundit të miniaturave për flaut dhe piano që u promovuan në fund të dhjetorit 2020 në sallën e Qendrës Kulturore Informative në Shkup. E tërë kjo, shtohet, me pikësynim të pasurojë edhe më tej literaturën muzikore të këtij formacioni ngase ky botim do të jetë në funksion të muzikantëve për shumë vite me radhë.

Aziri gjithashtu theksoi që Ministria e Kulturës do t’u qëndrojë pranë dhe do të vazhdojë t’i mbështesë të gjithë artistët që investojnë në pasurimin e ardhmërisë dhe traditës shqiptare, duke përkrahur drejtëpërdrejt ngritjen e cilësisë në kulturë.

TË NGJAJSHME