Samiti i BE-së pas bisedave maratonike gjatë natës, vazhdon edhe sot

Must Read

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë...
- Advertisement -

Liderët e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian i vazhduan bisedat maratonike edhe pas mesnatës në Bruksel në tentim të arrijnë marrëveshje për pakon e rikuperimit ekonomik të Unionit nga pasojat e krizës së shkaktuar prej Kovid-19.

Pas bisedave të mbrëmshme tetëorëshe dhe konsultimeve në formate të ndryshme, në ditën e tretë të samitit, liderët e BE-së mbrëmë sërish u mblodhën në seancë plenare, darkë e përbashkët pune, që të bëjnë pauzë 45 minutëshe para mesnate.

- Advertisement -

Edhe pse u njoftua se debati i përbashkët i të gjithë 27 presidentëve dhe kryeministrave të BE-së për paketën e rikuperimin do të fillonte të dielën në mesditë, deri në bisedat e mbrëmshme u zhvilluan veçmas, si midis përfaqësuesve të shteteve anëtare, ashtu edhe me ndërmjetësim nga kryetari i Parlamentit Evropian”, Sharl Mishel.

Liderët e BE-së në samitin e Brukselit biseduan për pakon me vlerë prej 1.824 miliardë euro, që përfshinë buxhetin e përbashkët (1.074 miliardë euro) dhe fond për rikuperim (750 miliardë euro).

- Advertisement -

Deri më tani, nuk është arritur marrëveshje për madhësinë e paketës, e as për raportin e ndihmën e pakthyeshme dhe huave që vendet anëtare mund të mbështeten nga fondi i rimëkëmbjes dhe kushtet e menaxhimit të parave.

Siç transmetojnë agjencitë e huaja bisedat mund të vazhdojnë sot rreth mesditës.

- Advertisement -

Barend Lejts, zëdhënës i nikoqirit të tejkalimit dhe kryetar u Këshillit të BE-së Sharl Mishel në tuiter ka shkruar se liderët e 27 vendeve pas bisedimeve të mbrëmshme gjatë natës, di të vazhdojnë me diskutimet në grupe më të vogla

- Advertisement -

Umit Karan rikthehet në krye të FC Shkupit

Umit Karan rikthehet në krye të skuadrës së Shkupit. Karan sot e ka marrë drejtimin e FC Shkupit, pas largimit të trajnerit...

BDI në Qeveri nuk e zgjodhi LSDM-ja por qytetarët – tha Muhamed Zekiri në ClickPlus!

I pyetur nëse LSDM-ja duhej të bënte koalicion me BDI-në edhe pse në fushatë zgjedhore kishte një retorikë të nxehtë, Muhamed Zekiri...

Zekiri thumbon zv/Ministrin Ilir Hasanin, shpejtoi me statusin në Facebook, është herët për kafe në Prishtinë derisa numrat janë në rritje!

“Unë gjykoj se ishte i përshpejtuar statusi i zv/ministrit të Shëndetësisë, se së shpejti do të pimë kafe në Prishtinë dhe ndodhi...

Rita Ora luan në “Twist”, u publikua traileri i filmit

Sukseset e artistes kosovare me famë ndërkombëtare, Rita Ora nuk po kanë të ndalur. Përveç sukseseve në muzikë dhe bashkëpunimit me brende...

Provokim i radhës i Muhamed Zekirit ndaj BDI-së? Arbër Ademi fajtor për gjendjen në arsim

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri sonte në emisionin ClickPlus në TV21 kritikoi ashpër ish-ministrin e Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi nga radhët...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -