Array

Sa është e rëndësishme konsumimi i ujit në organizëm

Must Read

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko...

Ambasadorja Bërns takon Shahpaskën

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot mbajti takim me ambasadoren e SHBA-së në Republikën...
- Advertisement -

Pirja e ujit ne sasi të mjaftueshme është tretmani më i mirë i mbajtjes së lëngjeve.Studimet kanë treguar se nëse pirja e ujit zvogëlohet kjo shkakton rritjen e depozitimit te yndyrave (dhjamit), përderisa nëse pirja e ujit shtohet kjo  zvogëlon sasin e depozitimit të yndyrave në trup.

Kur trupi ka me pak ujë e konsideron këtë si sinjal për mbijetesë dhe fillon te mbaj edhe piken më të vogël.

- Advertisement -

Kështu uji mbahet në hapësira ekstra qelizore (jashtë qelizave). Kjo shfaqet me të enjtura në shputa, këmbë dhe duar.

Ja disa arsye pse është uji i rëndësishem për organizmin tuaj:

- Advertisement -

1-Të jep energji

2-Ju ndihmon të humbisni kilogramët e tepërt

- Advertisement -

3-Heq toksinat nga trupi

4-Pastron lëkurën duke e bërë atë edhe më të butë

5-Ju ndihmonë në dhimbjen e kokës

6-Ju mbronë nga sëmundjet duke forcuar sistemin imunitar

7-Ju bënë të lumtur pasi ju jep një gjendje shpirtërore pozitive

8-Sugjerohet të pihet 1.5 deri ne 2.5 litra ujë në ditë

Nëse ndaloni te pini ujë sa duhet, lëngjet e trupit tuaj do të nxirren jashtë balancit, dhe ju ndoshta do të përjetoni prap mbajtjen e lëngjeve, ngritje te peshës në mënyrë të pashpjegueshme dhe humbje të etjes për ujë.

- Advertisement -

Evakuohet Kulla e Ajfelit pas kërcënimit me bombë

Kulla e Ajfelit në Paris është evakuuar pas marrjes së kërcënimit për vendosje të bombës, theksuan nga drejtoria e kullës dhe policia,...

Zaev, Nikollovski dhe Filipçe gjobiten me nga 50 euro nga MPB

Ministria e Punëve të Brendshme me nga 50 ka gjobitur kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe Zv/kryeministrin për luftën...

Ambasadorja Bërns takon Shahpaskën

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Jagoda Shahpaska sot mbajti takim me ambasadoren e SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut Kejt...

Pendarovski pas Këshillit për Siguri: Ora policore duhet të shkojë në histori

I pari i shtetit, Stevo Pendarovski, pas seancës së Këshillit për Siguri tha se se sipas analizës që është bërë nga të...

Shtip, për një orë gjobiten rreth 50 shoferë

Nëpunësit policorë në disa pika në Shtip për vetëm një orë në Shtip kanë regjistruar 50 shkelje nga ana e shoferëve. Zëdhënësi...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -