Rruga Strugë-Qafë Thanë e shkatërruar, Boçvarski i pa njoftuar me gjendjen e kësaj rruge

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Aksi rrugor nga Struga drejt Qafë Thanës, një nga arteriet rrugore më të rëndësishme në vend, ka degraduar tërësisht. Vetëm disa kilometra e gjatë, por duket sikur rruga nuk mbaron asnjëherë për shkak të dëmtimeve.

Janë krijuar vrima të mëdha dhe arrnime në çdo metër, rruga në këtë gjendje është prej disa vitesh. Përveç transportit dhe bizneseve që kanë dy vendet fqinje, kjo rrugë më e frekuentuar është gjatë verës nga qytetarët që bëjnë pushime në Shqipëri.

- Advertisement -

“Jemi në rrugën magjistrale e cila lidh Strugën me kufirin Qafë Thanë. Kjo rrugë prej dekadash është e shkatërruar dhe janë krijuar gropa të mëdha, andaj veturat detyrohen në korsinë tjetër për të shmangur ato, sepse disa nga to si kjo prapa meje janë edhe të pakalueshme. Ka pasur premtime të shumta nga autoritetet por pa një afat të caktuar për sanimin e kësaj rruge”.

Për këtë rrugë autoritetet disa herë kanë dhënë premtime se do të sanohet, por deri më tani asgjë konkrete nuk është ndërmarrë. Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bllagoja Boçvarski si duket nuk ishte i njoftuar me gjendjen e kësaj rruge dhe premtime që i kanë bërë ish-ministrat e kësaj ministrie.

- Advertisement -

“Këtë informacion pas takimit me drejtorin e Ndërmarrjes publike  për rrugë shtetërore të Maqedonisë kur të njoftohem saktë me këtë pjesë do t’ju njoftojmë më gjendjen e kësaj pjese dhe do të bëjmë gjithçka të vazhdohet me realizimin të fillohen me punimet në këtë pjesë”, tha Bllagoja Boçvarski-ministër i Trasportit dhe Lidhjeve.

Rruga është kthyer një problem serioz edhe për banorët e fshatrave përreth, të cilët u duhet të kalojnë aty çdo ditë. Situata për përdoruesit e rrugës bëhet më e vështirë gjatë natës. Kjo për faktin se dëmtimet dhe gropat nuk shihen. Në vitin 2018 banorët e fshatrave përreth kanë protestuar duke bllokuar këtë rrugë por siç duket kërkesat dhe protesta e tyre janë një arritje e mbetur në tentativë.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -