Rreth 13.000 të punësuar në shkolla në Itali pozitivë në Kovid-19

Must Read

Konkurs për drejtorët që do t’i emërojë Qeveria

Do të shpallet konkurs për drejtorët e institucioneve që do të emërohen nga Qeveria dhe për anëtarët...

EULEX bastisë zyrat e OVL-UÇK-së

 Pjesëtarë të Misionit Evropian për Sundimin e Rendit dhe Ligjit (EULEKS) sot kanë hyrë në zyrat e...

Ministri i Drejtësisë Mariçiq dënon sjelljen brutale të policisë ndaj romëve

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq e dënoi sjelljen brutale të policisë ndaj grupit të romëve dhe pret ...
- Advertisement -

Në Itali deri tani pothuaj 50 për qind nga të punësuarit në shkolla janë testuar për virusin Kovid-19, që është rreth 500.000 arsimtarë dhe personal joarsimor në shkolla, ndërsa 2,6 për qind nga të testuarit, respektivisht rreth 13.000 persona kanë rezultuar pozitivë.

Këto janë të dhënat e publikuara nga Zyra e komisarit të posaçëm italian për gjendje të jashtëzakonshme, Domeniko Arkuri.

- Advertisement -

Numri mëi madh i testeve janë zbatuar në Lombardi, ku janë testuar 70 për qind nga të punësuarit, ndërsa Sardinia është vendi i fundit me pesë për qind. Raporti nuk e përfshin rajonin e Lacios, i cili e zbatoi testimin në mënyrë të pavarur, njoftoi agjencia Ansa.

Pritet që më 24 shtator përqindja e punonjësve të testuar në shkolla në Itali të rritet në 60 deri 70 për qind.

- Advertisement -

Numri i rasteve të reja në bazë ditore në Itali vazhdon të rritet, ndërsa sipas të dhënave të fundit, janë regjistruar 1.597 raste të reja në Kovid-19. 

- Advertisement -

Konkurs për drejtorët që do t’i emërojë Qeveria

Do të shpallet konkurs për drejtorët e institucioneve që do të emërohen nga Qeveria dhe për anëtarët e bordeve drejtuese dhe mbikëqyrëse,...

EULEX bastisë zyrat e OVL-UÇK-së

 Pjesëtarë të Misionit Evropian për Sundimin e Rendit dhe Ligjit (EULEKS) sot kanë hyrë në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës...

Ministri i Drejtësisë Mariçiq dënon sjelljen brutale të policisë ndaj romëve

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq e dënoi sjelljen brutale të policisë ndaj grupit të romëve dhe pret  aksion të shpejtë dhe të...

Në Zyrën doganore “Tabanoc” në një automjet transportues janë gjetur tetë persona

Në Zyrën doganore “Tabanoc”, efektivë të policisë nga Stacioni policor “Tabanoc” gjetën dje tetë emigrantë në pjesën e pasme të një kamioni...

Mariçiq: Do të hartohet ligj mbi gjendjen e jashtëzakonshme dhe ushtarake

Ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq, në konferencën e sotme për shtyp paralajmëroi për ligjin mbi gjendjen e jashtëzakonshme dhe gjendjen ushtarake, duke...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -