Roma nuk do të presë “Eurovision” 2022, ja pse

TË FUNDIT

Roma nuk është përfshirë në listën e ngushtë të pesë qyteteve italiane që konkurrojnë për të pritur kontekstin muzikor “Eurovision” vitin e ardhshëm, kanë bërë të ditur ogranizatorët.

Në këtë listë bëjnë pjesë vetëm Milano, Bolonja, Rimini, Pesaro dhe Torino, të cilët konkurrojnë për t’u zgjedhur si qyteti i cili do të presë edicionin e 66 -të të Eurovisionit vitin e ardhshëm.

Konkursi i këngës po mbahet në Itali për herë të parë në tre dekada pasi grupi i Romës Måneskin fitoi titullin në maj me këngën Zitti e buoni .

“Roma është “skena perfekte” për Eurovision 2022” kanë bërë të ditur zyrtarët në Romë.

Ende nuk dihet pse Roma nuk arriti të hyjë në listën e ngushtë, megjithatë qytetet kandidate pritet të plotësojnë një sërë kërkesash të përcaktuara.

Këto kërkesa përfshijnë të kesh një aeroport ndërkombëtar brenda 90 minutave nga qyteti dhe më shumë se 2,000 dhoma hoteli në afërsi të vendit, të cilat duhet të jenë të mbuluara, të pajisura me ajër të kondicionuar dhe të kenë një kapacitet prej 8,000 – 10,000 spektatorë.

Gjithsej 11 qytete dhe qytete nisën oferta zyrtare, përfshirë Romën, me fituesin që pritet të shpallet nga RAI ditëve të ardhshme.

Gjithashtu, është bërë e ditur se Milani dhe Torino konsiderohen si favoritët në garë, bazuar në kërkesat e Eurovision, si dhe praninë e studios televizive RAI në të dy qytetet./21Media

MARKETING I PAGUAR POLITIK