Rohani: SHBA hyri në luftë ekonomike me Iranin

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Presidenti iranian, Hasan Rohani ka deklaruar se me sanksionet ndaj dollarit, SHBA-ja hyri në luftë ekonomike me Teheranin si dhe duke përdorur mundësitë e sistemit bankar dhe institucioneve ekonomike shumëkombëshe, transmeton Anadollu.

Rohani këto kritika ndaj sanksioneve të reja amerikane ndaj Iranit i ndau me mediat pas takimit të Këshillit të ministrave në Teheran.

Ai shtoi se SHBA-ja ka për synim të mbyll të gjitha kanalet ekonomike të Iranit.

“Nuk ka të bëjë me sanksione, ka të bëjë me luftë ekonomike. Jemi në luftë ekonomike. SHBA-ja me dollarin, aktivitetet bankare dhe rrjetet si dhe përdorimin e financave dhe kompanive shumëkombëshe, kanë hyrë në luftë ekonomike me Iranin”, tha Rohani.

Presidenti iranian Rohani shtoi se SHBA-ja nuk kishin arritur të rinovojnë embargon e armëve në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“SHBA nuk supozuan se 13 vende do të kundërshtonin. Ky është sukses dhe fitore për Iranin. Irani, ashtu si 40 vjet më parë, sot arriti fitore të madhe ligjore, politike dhe diplomatike”, tha Rohani./MIA

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This