Rënie e të ardhurave buxhetore, Bekteshi: Ky nuk është skenari më i keq!

Must Read

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi...
- Advertisement -

Rënia e të ardhurave buxhetore për 13.9% në raport me periudhën e njëjtë të vitit të ardhshëm. Të ardhurat buxhetore tani janë 14.2 miliard denarë. Te të ardhurat tatimore vërehet rënie mujore edhe atë te TVSH prej 14.3%, te akcizat 25%, tatimi në fitim 28.9% dhe tatimi personal prej 10.4%. Rritje është vërejtur vetëm te shpenzimet e importit, prej 7.9%. A do të thotë kjo rënie e ekonomisë apo rënie e standardit ekonomik të qytetarëve? Ministri i ekonomisë, Kreshnik Bekteshi pohon – ky nuk është skenari më i keq!

-Në përputhje me informacionet që i kam si ministër, ne po lëvizim sipas skenarit të parë i cili nuk është skenari më i keq, sa i përket të ardhurave të shtetit. Ne nuk ndalemi këtu, tashmë po realizohen të gjitha masat nga tre setet e para ekonomike. Për momentin po punohet në setin e katërt. Do të definohen sektorët individual ku do të ketë nevojë për mbështetje më të madhe nga ana e shtetit, sigurisht do të bëhen edhe reforma tatimore dhe subvencionim i drejtpërdrejtë i kompanive që do të ishin të guximshme që të investojnë në vitin 2021,- deklaroi Kreshnik Bekteshi, ministër i Ekonomisë.

- Advertisement -

Duke pasur parasysh përvojën e deritanishme në përballjen me Kovid-19 dhe pasojat që i lë ky fenomen ndaj ekonomisë, Qeveria, siç tha Bekteshi, është e gatshme edhe në të ardhmen të reagojë me masa adekuate. Bekteshi sot ishte mysafir i OEMVP, ku nga ana e kryetarit, Nebi Hoxha i janë prezantuar prioritetet e vendosura nga platforma ekonomike.

Përndryshe, një prej prioriteteve kryesore të Qeverisë së re, siç paralajmëroi kryeministri Zoran Zaev në fjalimin  e tij në Kuvend, do të jetë zbutja e pasojave të shkaktuara nga Kovid-19 dhe ruajtja e vendeve të punës.

- Advertisement -

Kasami: Ministritë me të cilat do të udhëheqë Besa do të jenë në shërbim të qytetarëve

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, në emisionin Click Plus në TV21, premtoi se dikasteret që do t’i udhëheqë Lëvizja Besa do...

Deputetët e Besës asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e grupit parlamentar të LSDM-së – thotë Bilall Kasami në Click Plus

Deputetët e Lëvizjes Besa në Kuvend janë të paraqitur si grup parlamentar i Lëvizjes Besa, kështu deklaroi kreu i Lëvizjes Besa, Bilall...

Kasami në Click Plus: Shumica parlamentare do të rritet, deputetë opozitarë do të na bashkohen

Kryetari i Lëvizjes Besa në emisionin Click Plus tha se shumica parlamentare do të rritet. Ai theksoi se deputetët opozitarë do t’i...

Kuvendi votoi ndryshimet Ligjore për arsimin fillor dhe të mesëm

Me 61 vota  "pro", asnjë "kundër" dhe 28 "abstenime", Kuvendi miratoi Ligjin për ndryshimet në Ligjin për arsimin fillor dhe me 61...

Parandalohet një incident i ri në Spitalin e Strumicës, pasi që një foshnje 9 muajsh ndërroi jetë

Pasditen e sotme rreth orës 16 në repartin për fëmijë pranë Spitalit të Strumicës ka ndërruar jetë një foshnje nëntë muajsh nga...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -