Regime në Beograd për shkak se nuk u hap kufiri i Malit të Zi me Serbinë

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Në Serbi nuk ndalen reagimet e ashpra pas vendimit të Podgoricës për të mos i hapur kufijtë e vendit për shtetasit serbë. Reagimet vijnë si nga kryesia e shtetit, ashtu edhe nga media dhe qytetarët, lajmëron korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq ishte i pari që reagoi, duke e vlerësuar atë si “veprim qesharak dhe të pakuptimtë politik” dhe se ky vendim do të kishte pasoja dhe dëm të drejtpërdrejtë për qytetarët malazezë.

- Advertisement -

Kryeministrja Ana Bërnabiq gjithashtu reagoi, duke thënë se Serbia nuk do të zbatojë masë reciproke, duke u bërë thirrje qytetarëve që të mos i kalojnë pushimet verore atje ku nuk janë të dëshirueshëm.

Dje, kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq njoftoi se vendi do të hapë kufijtë me vendet me më pak se 25 persona të infektuar në 100.000 banorë, duke përfshirë Kroacinë, Slloveninë, Austrinë, Gjermaninë, Hungarinë, Shqipërinë dhe Greqinë.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This