Reagime pas deklaratës së Zaevit për rrymën, Konfederata: Ne nuk heqim dorë, protestat vazhdojnë nesër

Must Read

Çmimet e derivateve të naftës mbesin të pandryshuara

mimet e derivateve të naftës mbeten të njëjta gjatë shtatë ditëve të ardhshme. Do të rritet vetëm...

Dita e parë e testimit të platformës kombëtare për mësim online, bie sistemi

Nxënësit e shkollave fillore i morën fjalëkalimet për adaptimin me platformën e re kombëtare për mësimin në...

Merkeli: Gjendja epidemiologjike në Gjermani është shqetësuese

Kancelarja gjermane Angela Merkel është e shqetësuar për situatën aktuale epidemiologjike në atë vend dhe paralajmëroi se...
- Advertisement -

Nuk heqim dorë dhe do të vazhdojmë të protestojmë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike. Kështu kanë komentuar nga Konfederata e Sindikatave deklaratën e Zoran Zaevit i cili tha se nuk mendon se përbërja e re e Kuvendit duhet ta shpërbëjë Komisionin Rregullator për Energjetikë.


“Definitivisht, unë i pash të gjitha argumentet dhe sqarimin e Komisionit Rregullator për Energjetikë dhe mendoj se Kuvendi i Maqedonisë nuk duhet të marrë asnjë vendim për shkarkimin e tyre”, tha Zoran Zaev, kryetar i LSDM-së.

- Advertisement -

Marjan Risteski nga Konfederata e Sindikatave të cilët janë organizatorë të protestës kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike në Shkup, kanë njoftuar se nesër vazhdojnë me protestat ku do të bllokojnë dy udhëkryqet, atë te Ministria e Drejtësisë dhe te qendra tregtare “Mavrovasja”.


“Ne nuk heqim dorë nga angazhimi ynë, nga protestat. Kemi pasur takim me trupin koordinator të protestës në tërë shtetin. Ne nesër veprojmë në Shkup, kemi disa aktivitete. Kumanovë ka paralajmërim, edhe në Tetovë. Ka paralajmërime edhe në Manastir dhe Prilep. Paraqiten njerëz dhe kjo po bëhet tashmë një lëvizje popullore”, theksoi Marjan Risteski nga Konfederata e Sindikatave.

- Advertisement -

Shpreson se Zaev do të ndryshojë mendje dhe Kuvendi i ardhshëm por edhe Qeveria do të gjejnë mënyra se si ta anulojnë vendimin për shtrenjtim të energjisë elektrike për 7.4 për qind.

 “Ne e dëgjuam deklaratën e kryeministrit të ri-vjetër. Ne shpresojmë, se ai si kryeministër edhe më herët si sindikata, si organizata qytetare kur kemi vepruar janë treguar të mirë dhe janë tërhequr në disa raste, nga disa vendime që i kanë miratuar. Shpresojmë se do të gjejmë mirëkuptim. Ne presim që sa më shpejtë të formohet Kuvendi dhe Qeveria dhe të ulemi në një tryezë të përbashkët që t’i përballim argumentet”, potencoi Marjan Risteski.

- Advertisement -

Ka reaguar edhe organizatori i protestës në Tetovë, Arianit Xhaferi dhe pyet se kush i mbron qytetarët nga komisione të tilla të pavarura.


“E shoh se zotëri Zoran Zaev paska kërkuar nga deputetët e Kuvendit që mos ta shpërbëjnë Komisionin Rregullator për Energjetikë. Po pyes:
– Pse kryeministri bëhet avokat i Komisionit?
– Kujt duhet t’i shërbejnë deputetët, kryeministrit Zaev apo qytetarëve?
– Kush i mbron qytetarët nga Komisione të tilla “të pavarura”?„, deklaroi Arianit Xhaferi.

Kërkojnë që të ndryshohet mënyra se si sillen vendimet për shtrenjtim të energjisë elektrike nga Komisioni Rregullator për Energjitë. Procedura të përfshijë të gjithë palët e prekura, ekspertët dhe shoqatat dhe sindikatat.

Prandaj, vlerësojnë se protestat do t’i radikalizojnë deri sa nuk ka një vendim i cili nuk do të mbrojë vetëm interesin e ndërmarrjeve energjetike, por edhe të qytetarëve.

Ndërkaq për nesër, përveç në Shkup protesta do të realizohen edhe në Tetovë, Strugë, Kërçovë, Gostivar, Kumanovë, Prilep dhe Manastir.

- Advertisement -

Çmimet e derivateve të naftës mbesin të pandryshuara

mimet e derivateve të naftës mbeten të njëjta gjatë shtatë ditëve të ardhshme. Do të rritet vetëm çmimi i mazutit, vendosi sot...

Dita e parë e testimit të platformës kombëtare për mësim online, bie sistemi

Nxënësit e shkollave fillore i morën fjalëkalimet për adaptimin me platformën e re kombëtare për mësimin në distancë. Nga mëngjesi i sotëm...

Merkeli: Gjendja epidemiologjike në Gjermani është shqetësuese

Kancelarja gjermane Angela Merkel është e shqetësuar për situatën aktuale epidemiologjike në atë vend dhe paralajmëroi se në Gjermani trendi do të...

Një edukatore dhe 13 fëmijë nga një kopsht i Manastirit në izolim për shkak të një rasti pozitiv

Një kujdestare dhe 13 fëmijë të moshës parashkollorë janë future në izolim, pasi u konfirmua se edukatorja e grupit është pozitive me...

Ankand me piktura për të ndihmuar fëmijët me nevoja të veçanta

Drejtuesit e shoqatës “Bashkarisht mundemi”, në një press konferencë për media të mbajtur në hapësirat e press qendrës së komunës së Gostivarit,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -