Qeveria sllovene: Kroacia është në listën e kuqe, por me status të veçantë

Must Read

Qeveria e Kosovës formon Zyrë për Luginën e Preshevës

Qeveria e Kosovës sot vendosi të formojë Zyrë për mbështetjen e banorëve të Luginës së Preshevës, njofton...

Kryemadhi: Përballja me Kovid-19 në shkollat shqiptare kërkon masa konkrete, e jo propagandë të Qeverisë

Liderja e partisë së tretë më të madhe opozitare në Shqipëri, Lëvizja Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi,...

Çmimet e derivateve të naftës mbesin të pandryshuara

mimet e derivateve të naftës mbeten të njëjta gjatë shtatë ditëve të ardhshme. Do të rritet vetëm...
- Advertisement -

Zëdhënësi i qeverisë sllovene Jellko Kacin deklaroi se Kroacia është në listën e kuqe të Sllovebisë, në kontekst të koronavirusit, por se do të ketë status të veçantë, si të jetë në listën e verdhë.

“Kroacia është në listën  e kuqe, por pse është fqinj i drejtpërdrejt i vendit tonë, ka status të veçantë.  Për këtë gjithçka është dakorduar lidhur me regjimin e kalimit, rëndësinë e tranzitit, migrimet e përditshme të të punësuarve nga të dyja anët e kufirit, migrimet javore, studentë të cilët çdo ditë në çdo mënyrë shkojnë dhe kthehen në fakultet. E gjithë kjo është dakorduar, në fakt, Kroacia ka status si të jetë në listën e verdhë”, tha Kacini.

- Advertisement -

Ai konfirmoi se Qeveria sllovene ka menduar për mundësinë të vendosin vetëm zona të caktuara në Kroaci në listën e kuqe. “por, në Kroaci gjendja me koronavirus po përkeqësohet as shpejt që thjesht tashmë nuk di nëse ka kuptim dhe nëse është e mundur”, theksoi Kacini.

- Advertisement -

Qeveria e Kosovës formon Zyrë për Luginën e Preshevës

Qeveria e Kosovës sot vendosi të formojë Zyrë për mbështetjen e banorëve të Luginës së Preshevës, njofton korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Kryemadhi: Përballja me Kovid-19 në shkollat shqiptare kërkon masa konkrete, e jo propagandë të Qeverisë

Liderja e partisë së tretë më të madhe opozitare në Shqipëri, Lëvizja Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, e cila me profesion është...

Çmimet e derivateve të naftës mbesin të pandryshuara

mimet e derivateve të naftës mbeten të njëjta gjatë shtatë ditëve të ardhshme. Do të rritet vetëm çmimi i mazutit, vendosi sot...

Dita e parë e testimit të platformës kombëtare për mësim online, bie sistemi

Nxënësit e shkollave fillore i morën fjalëkalimet për adaptimin me platformën e re kombëtare për mësimin në distancë. Nga mëngjesi i sotëm...

Merkeli: Gjendja epidemiologjike në Gjermani është shqetësuese

Kancelarja gjermane Angela Merkel është e shqetësuar për situatën aktuale epidemiologjike në atë vend dhe paralajmëroi se në Gjermani trendi do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -