Protestë në “Pançe Karagjozov”! Qindra nxënës me prindër protestuan, por sërish hynë në provim

Must Read

Turqia dhe Greqia gati për t’i filluar negociatat për Mesdheun

Turqia dhe Greqia janë gati t’i fillojnë negociatat mbi mosmarrëveshjet për pjesën lindore të Mesdheut, publikoi sot...

“Është e patjetërsueshme të kemi OKB të fortë”, Pendarovski: OKB do të jetë efikase aq sa do të lejojnë vendet anëtare

Presidenti Stevo Pendarovski mbajti video-fjalimin në forumin e nivelit të lartë “E ardhmja që e duam, Kombet...

Dimitrov paralajmëroi 120 milion euro ndihmë nga BE për RMV-në

Pas takimit me eurokomisionarin për zgjerim, Oliver Varhei dhe ekipin e tij, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla...
- Advertisement -

Qindra prindër me fëmijë protestuan sot para shkollës së mesme të qytetit të Shkupit “Pançe Karagjozov”. Kërkonin që të mos mbahet provim selektues, pasi siç thonin është rrezik të mbahet në kohë epidemi.

Provimi sipas tyre ishte edhe diskriminues, sepse provimin nuk e mbajnë edhe paralelet maqedonase.  Kërkonin të hapet edhe një paralele për drejtimin motër medicinale.

- Advertisement -

“Provimi do të mbahet në mënyrë fizike, gjë e cila nuk është e drejtë sepse rrezikohemi nga virusi në këtë gjendje pandemie. Pala tjetër nuk mbajnë provime, edhe ne kemi të drejta të barabarta. Meqë numri ynë është më i madh, atëherë kërkojmë që të hapet paralele shqipe”, tha Dhurata Ali, nxënëse.

Prindër: “Si është e mundur që 165 nxënës me notë mesatare 5.00 me 75 pikë nuk mund të hapet një paralele. Kjo është absurde”

- Advertisement -

Por pasi disa prindër hynë në konsultim me përfaqësues të Ministrisë së Arsimit, vendosën t’i fusin fëmijët në provim pranues.

Disa që u vonuan, u kërkonin edhe pasaportë për t’i identifikuar. Ndërkaq, tërë kjo rrëmujë kaloi pa ndërhyrje të policisë edhe pse ishte e pranishme aty.

- Advertisement -

I pyetëm prindërit, se pse në fillim thatë se do të bojkotojnë dhe më pas i futën fëmijët në testim?

Prindër: “Situata ndryshoi sepse pati keqkuptim mes prindërve, sepse brenda u futën 5 prindër. Ishte një zonjë prej ministrisë, ishte si përgjegjëse për të gjitha shkollat e mesme dhe ajo bëri lutje. Ju lutem tha që t’i lejnë nxënësit që ta japin provimin pranues. Përndryshe ne prindërit diskutuam. Dy ishim kundër, tre ishin “pro”. Ata tre që ishin “pro” ishin njerëz partiak, ashiqare shihen”

TV21: Keni kërkuar takim me drejtoreshën?

-“Kemi kërkuar, por askush nuk na është paraqitur”.

Drejtoreshën e kërkuam edhe ne, por ajo kur i pa kamerat para zyrës ktheu mbrapa dhe e mbylli zyren. Nga Ministria e Arsimit nuk dëshiruan të japin qëndrim, pasi siç thonë provimi selektues nuk është diçka e re në këtë shkollë dhe është paralajmëruar që nga marsi.

Provimi pranues duhej të mbahej edhe në shkollën “Orce Nikollov”, por atje është anuluar për shkaqe të sigurisë.

Protesta ishte për drejtimin motër medicinale, ku në afatin e parë kushtet për regjistrim i kishin plotësuar 165 nxënës, dhe meqë numri tejkalon numrin e paraleleve aktive të cilat janë 3, është vendosur selektimi të kalojë nëpërmjet provimit pranues.

- Advertisement -

Turqia dhe Greqia gati për t’i filluar negociatat për Mesdheun

Turqia dhe Greqia janë gati t’i fillojnë negociatat mbi mosmarrëveshjet për pjesën lindore të Mesdheut, publikoi sot presidenca turke.

“Është e patjetërsueshme të kemi OKB të fortë”, Pendarovski: OKB do të jetë efikase aq sa do të lejojnë vendet anëtare

Presidenti Stevo Pendarovski mbajti video-fjalimin në forumin e nivelit të lartë “E ardhmja që e duam, Kombet e Bashkuara që na duhen:...

Dimitrov paralajmëroi 120 milion euro ndihmë nga BE për RMV-në

Pas takimit me eurokomisionarin për zgjerim, Oliver Varhei dhe ekipin e tij, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov paralajmëroi se në ditët...

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës dhe...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm, të miratuara mbrëm nga Kuvendi,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -