Protestë e përfaqësuesve të transportit publik në Shqipëri

Must Read

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës....

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e...
- Advertisement -

Përfaqësuesit e transportit publik protestuan sot para Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë në Tiranë.

Ata kërkojnë që të fillojnë të punojnë ose që qeveria t’ua paguajë faturat e ujit, energjisë elektrike, kredisë dhe të dhënave të tjera.

- Advertisement -

“Ne thjesht duam punë, por komunikacioni publik nuk është i vendosur, kështu që le të na paguajnë. Ne duhet të paguajmë qira, energji elektrike, ujë, kredi. Qeveria nuk po i përmbush kërkesat tona. Kemi shumë humbje. Ne thjesht duam punë. Asgjë tjetër”, thonë ata.

Para Ministrisë kishte prani të policisë, e cila u bëri thirrje qytetarëve që të largohen, pas çka ata u shpërndanë.

- Advertisement -

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, urdhëroi sot të gjitha strukturat e policisë të mos lejojnë asnjë tubim apo grupim, përndryshe, do të ndërmarrë masa adekuate.

Komunikacioni urban dhe ndërkombëtar në Shqipëri, duhej të ishte vendosur më 15 qershor, por u anulua për shkak të tendencës së rritjes të infeksioneve të reja me koronavirus në vend.

- Advertisement -

Për të njëjtat arsye, vonë pasditen e djeshme kryeministri Edi Rama paralajmëroji tre masa të dakorduara me ekspertët, përfshirë ndalimin për të gjitha grupimet dhe tubimet, madje edhe ato politike.

Ai theksoi se nuk do të ketë tolerancë për biznesin dhe nëse nuk respektohen protokollet e sigurisë, përveç gjobave, pronarët do të rrezikohen edhe me burg.

Pas numrave dyshifrorë dhe të ulët dyshifrorë, që nga e hëna e kaluar, numri i të infektuarve të rinj është vazhdimisht në rritje. Mbrëmë, u regjistruan 82 raste të reja të të infektuarve, që është numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë./MIA

- Advertisement -

SHBA dërgon përforcime në Siri pas përplasjeve me forcat ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë shtuar praninë ushtarake në pjesën verilindore të Sirisë pas një numër përleshjesh me forcat ruse...

623 gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në territorin e vendit gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 623 gjoba për mosmbajtjen e maskës. Ministria...

Grubi, Filipçe dhe Nuredini për vizitë në spitalin e Gjinekologjisë në Çair

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie midis Bashkësive Artan Grubi dhe ministrat e Shëndetësisë dhe të Mjedisit Jetësor...

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm dhe me vranësira

Moti në vend do të jetë i ndryshueshëm me vranësira me periudha diellore më shpesh në pjesët veriore dhe pasdite. Paradite veçanërisht...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -