Prindërit e fëmijëve deri 10 vjeç janë liruar nga puna, porositi Filipçe

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Nënat, përkatësisht prindërit e fëmijëve deri 10 vjeç janë liruar nga puna dhe besoj se ky problem administrativ mund të zgjidhet, tha në konferencën e sotme për shtyp ministri i Shëndetësisë, Venko FIlipçe, duke u përgjigjur në pyetjet e gazetarëve lidhur me kopshtet për prindërit të cilët reagojnë – nëna, të cilave pushimi i lindjes u ka përfunduar para se të vendoset gjendja e jashtëzakonshme, nuk i kanë regjistruar fëmijët në kopsht dhe nuk mund të marrin vërtetim dhe duhet të shkojnë në punë.

“Për këtë disa herë biseduam që në fillim të krizës sepse që atëherë kishte prindër të cilët kishin shembull të këtillë, kështu që shërbimet administrative në kopshte dhe në institucione të tjera të cilat nuk funksionojnë punojnë. Ky ishte rasti edhe me regjistrimin për vitin e ardhshëm. Kështu që nuk do të duhej të paraqesë problem dhe për këtë mund ta konsultoj MSHIA-n nëse bëhet fjalë për diçka që është problem në terren apo është ndonjë keqkuptim”, theksoi ministri Filipçe.

- Advertisement -

Ministri i Shëndetësisë paraprakisht edhe njëherë përsëriti se tani për tani kopshtet nuk do të hapen për pranim të fëmijëve.

“Kopshtet akoma nuk mund t’i hapim, sepse dëshirojmë t’i mbrojmë fëmijët. Viti shkollor përfundoi, u bëj thirrje prindërve, t’u thonë se duhet të mbajnë maska dhe të mos grupohen, edhe pse të rinjtë më rrallë sëmuren dhe më[ shpesh në mënyrë asimptomatike por e përhapin infektimin”, tha Filipçe./MIA

- Advertisement -

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -