Presidenti kinez Xi, thirrje për forcimin e mbrojtjes së biodiversitetit dhe të qeverisjes globale të mjedisit

Must Read

Në spitalin në Strugë nuk ka vend për persona pozitivë në Kovid-19

Dhjetë shtretërit e planifikuar për pacientët pozitivë për Kovid 19 në Repartin Intern të Spitalit të Përgjithshëm...

Zekiri, Llukarevska dhe Kadrija japin dorëheqje nga funksioni i deputetit

Deputetët Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska nga LSDM dhe Bajram Kadrija nga BDI kanë dhënë dorëheqje nga...

Instituti për Shëndet Publik do të bëjë 1000 testime në ditë, hapet repart i ri për testim

Përveç repartit ekzistues të pranimit, nga sot në Institutin e Shëndetit Publik do të funksionojë edhe një...

Gjatë fjalimit të mbajtur në Samitin e OKB-së për Biodiversitetin, presidenti Xi tha se zhdukja e llojeve të ndryshme është përshpejtuar dhe humbja e biodiversitetit e degradimi i ekosistemit përbëjnë një rrezik të madh për ekzistencën dhe zhvillimin e njerëzimit.

Presidenti kinez vuri në dukje se bota duhet të bëjë përpjekje të përqendruara për trajtimin e sfidave.

Kina i ka kryer detyrimet e saj të përcaktuara në traktatet lidhur me ndryshimin klimatik e me biodiversitetin dhe njëkohësisht arriti para kohe objektivin e vitit 2020 për përballimin e ndryshimit klimatik.

Presidenti Xi tha se Kina do të përpiqet ta arrijë kulmin e shkarkimit të dyoksidit të karbonit para vitit 2030 dhe asnjanësimin e karbonit para 2060-s.

Në spitalin në Strugë nuk ka vend për persona pozitivë në Kovid-19

Dhjetë shtretërit e planifikuar për pacientët pozitivë për Kovid 19 në Repartin Intern të Spitalit të Përgjithshëm të Strugës janë mbushur.

Zekiri, Llukarevska dhe Kadrija japin dorëheqje nga funksioni i deputetit

Deputetët Muhamed Zekiri dhe Sanja Llukarevska nga LSDM dhe Bajram Kadrija nga BDI kanë dhënë dorëheqje nga funskioni i deputetit. Dorëheqjet vijnë...

Instituti për Shëndet Publik do të bëjë 1000 testime në ditë, hapet repart i ri për testim

Përveç repartit ekzistues të pranimit, nga sot në Institutin e Shëndetit Publik do të funksionojë edhe një repart tjetër i pranimit, me...

Mickoski kërkon nga Qeveria që të sëmurët kronikë të lirohen nga puna

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, ka bërë thirrje që personat me sëmundje kronike të lirohen nga puna, për shkak të siç thotë,...

Zaev për TV21: Nuk kam pasur kontakt direkt me Spasovskin, por do të testohem

Kryeministri i vendit Zoran Zaev për TV21 deklaroi se nuk ka pasur kontakt me ministrin e Punëve të Brendshme Oliver Spasovskin, por...

More Articles Like This