Polonia me ministra të rinj të Punëve të Jashtme dhe Shëndetësisë

Must Read

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia”...

Gjobiten 746 persona për mosmbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 746 qytetarë gjatë 24 orëve për mosmbajtjen e maskave. Ministria e Brendshme u bën...

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin...
- Advertisement -

Zbignjev Rau është kreu i ri i diplomacisë polake, ndërsa Adam Nexhielski, ekonomist dhe drejtor i Fondit Kombëtar të Shëndetit është ministri i ri i Shëndetësisë, bëri të ditur kryeministri Mateush Moravjecki, pasi paraardhësit e tyre dhanë dorëheqjen këtë javë, njoftuan mediat britanike.

Ndryshimet në qeverinë polake vijnë në një kohë të rëndësishme për të dy sektorët pasi Polonia po ballafaqohet me një numër në rritje të rasteve të koronavirusit dhe po përpiqet ta inkurajojë BE-në të marrë qëndrim diplomatik më aktiv për Bjellorusinë, ku shpërthyen protesta masive pas zgjedhjeve presidenciale.

- Advertisement -

Ish ministri i Punëve të Jashtme, Jacek Çaputoviq dje dha dorëheqjen, ndërsa ministri i Shëndetësisë, Lukas Shumovski u largua nga funksioni dy ditë më herët. 

- Advertisement -

Vazhdojnë protestat antiqeveritare në Bullgari

Rreth 10.000 persona dje u grumbulluan në Sofje në Ditën e Pavarësisë duke kërkuar “pavarësi nga mafia” dhe dorëheqje të Qeverisë të...

Gjobiten 746 persona për mosmbajtjen e maskave

Policia ka gjobitur 746 qytetarë gjatë 24 orëve për mosmbajtjen e maskave. Ministria e Brendshme u bën apel qytetarëve që të respektojnë...

“Incident” me aeroplanin e Pensit

Aeroplani me të cilin udhëtonte nënkryetari amerikan Majk Pens ishte i detyruar që të kthehet në aeroportin në Mançester në shtetin Nju...

Ambasadori izraelit në KB e lëshoi sallën plenare gjatë fjalimit të Erdoganit

Ambasadori izraelit në Kombet e Bashkuara, Gilad Erdan, i cili ishte i pranishëm në mbledhjet e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së në...

Putini në Kombet e Bashkuara, bëri thirrje të hiqen sanksionet me qëllim të përforcimit të ekonomisë botërore

Presidenti rus, Vlladimir Putin deklaroi dje se përfundimi i “sanksioneve jolegjitime” kundër vendeve si i tij, mund të përforcojë ekonominë botërore të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -