Policia hungareze parandaloi hyrje të mbi 600 emigrantëve

TË FUNDIT

VIDEO/Momenti i tërmetit në Greqi, qytetarë të frikësuar

Janë publikuar pamjet e para nga tërmeti i fuqishëm që u regjistruar në Greqi. Shihet se lëkundjet ishin të mëdha,...

A u përmbush premtimi i BDI-së për subvencionim të pagave për shqiptarët në sektorin privat? Përgjigjen nga Qeveria

Miratimi i programit në seancën e Qeverisë, ku parashihet subvencionim i kompanive private për punëtorë mbi bazën e parimit...

Tërmet i fuqishëm godet Greqinë, ndihet në Shkup dhe Tiranë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Greqinë para pak minutash. Tërmeti me fuqi prej 5.9 ballë, është ndjerë edhe në...

Qeveria apel diasporës: Merrni pjesë në regjistrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka dërguar apel deri te diaspora e vendit, që të marrin pjesë aktive në...

Numërohen mbi 33 mijë vota të diasporës, prin VV-ja

Nga 33 mijë e 488 vota nga diaspora që janë numëruar deri tani Lëvizja Vetëvendosje po prin me 26...

Nga e premtja deri dje, policia hungareze arrestoi apo hasi 613 emigrantë në tentim që ilegalisht ta kalojnë kufirin serbo-hungarez, kumtoi sot policia hungareze.

Fundjavën e kaluar, patrullat policore dhe ushtarake hasën 240 persona në territor, të cilët nuk mundën ta dëshmojnë qëndrimin e tyre ligjor në Hungari.

Sipas ligjit hungarez, të gjithë personat ilegalë u shoqëruan deri te rrethoja e kufirit hungarez-serb.

Gjatë tre ditëve të kaluara, policia dhe ushtarët parandaluan 373 emigrantë ta kalojnë ilegalisht territorin hungarez, ndërsa kundër 11 personave janë parashtruar padi penale për shkak të kontrabandimit me njerëz, kumtoi policia hungareze, transmeton RTS.

TË NGJAJSHME