Peticion që viti shkollor në RMV të realizohet në distancë

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Derisa anketat tregonin se shumica e prindërve ishin që fëmijët të kthehen në shkolla nga 1 shtatori, nën masa kundër virusit Covid-19, në rrjete sociale po shpërndahet peticioni ku kërkohet që viti shkollor të realizohet në distancë (online).

“Duke e pasur parasysh situatën me Covid-19 në shtet dhe ndikimin e tij në jetën e njeriut, si dhe prindër të brengosur për shëndetin e fëmijëve të tyre, familjes, kuadrit arsimor dhe shëndetin publik, kërkojmë që viti shkollor të realizohet Onlajn – mësim në distancë”, thuhet në peticion.

- Advertisement -

Kërkojnë që MASH:

  • të sjell vendim mësimi të realizohet në distancë për ciklin e ulët. Prej klasës së parë deri në të pestë.
  • njëri nga fëmijët të lirohet nga puna, të lirohet nga puna dhe të ketë orar të punës të shkurtuar.
  • Si platformë për mësim të zgjedhet Microsoft teams apo ndonjë mjet tjetër adekuat./TV21

Nga ana tjetër, dje dhe sot për mënyrën se si do të realizohet viti shkollor mes Komisionit për Sëmundje Ngjitëse dhe Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë realizuar diskutime.

- Advertisement -


- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -