Pesë ditët e kaluara numri i të infektuarve të rinj nga Covid-19 është nën 10% nga të testuarit

Must Read

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...
- Advertisement -

Gjatë pesë ditëve të kaluara numri i rasteve të reja me Kovid-19 është nën 10 për qind e pacientëve të testuar. Në fillim të javës ishin bërë 860 teste, prej të cilëve 78 pacientë rezultuan pozitivë në virusin korona. Pastaj ditën e ardhshme (25 gusht) numri i testeve u rrit në mbi 1.700, por numri i pacientëve të infektuar ishte 127. Në ditët e fundit kishte raste kur përqindja e të infektuarve të rinj nuk ishte më e madhe se pesë-gjashtë për qind. Kështu që dje ishin bërë 2.018 testime, ndërsa janë regjistruar 159 raste të reja me Kovid-19. Përveç numrit të ulur të të infektuarve me virusin korona, për dallim të periudhës paraprake, në ditët e fundit është regjistruar edhe shërim i rritur i pacientëve të infektuar nga Kovid-19.

Edhe më tutje numri më i madh i të infektuarve aktivë nga Kovid-19 është regjistruar në Shkup (854), pastaj vijon Kumanova (356), pastaj Gostivari (230) dhe Shtipi dhe Tetova me nga (175 pacientë aktivë me virus korona).

- Advertisement -

Ndryshim drastik me Kovid-19 është regjistruar edhe në komunat e Shkupit. Këtu edhe më tutje me numër më të madh të rasteve aktive 117 është Komuna e Çairit, shumë më mirë se periudhën e kaluar kur numri i të infektuarve me virusin korona në këtë komunë i tejkaloi 400 pacientë. Pas Çairit, me numër më të madh të të infektuarve me Kovid-19 është Komuna Aerodrom (105), Gazi Baba (102) dhe pastaj vijojnë Kisella Voda, Karposhi, Qendra, Buteli, etj.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, gjatë vizitës së djeshme në Makedonska Kamenicë, theksoi se tani për tani nuk janë paraparë masa të posaçme për mbrojtje nga Kovid-19 në Rajonin e Malishevisë, ku në javët e kaluara në mënyrë konstante po rritet numri i të sëmurëve nga virusi korona. Duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve në lidhje me situatën me pandeminë në Dellçevë, Berovë, Pehçevë dhe Makedonska Kamenicë, ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe tha se nuk janë paraparë masa restriktive shtesë për këto komuna.

- Advertisement -

“Tani për tani nuk parashohim masa të tilla për komunat e këtij rajoni. Por ne kemi plan, megjithatë ai plan, sipas të gjitha gjasave, do të jetë në fuqi dhe mundësi të intervenohet në muajt e vjeshtës, kur sistemi shëndetësor pritet të mbingarkohet, si me pacientë me Kovid-19, ashtu edhe me grip sezonal dhe sëmundje të tjera të cilat i okupojnë repartet e njëjta si pacientë”, tha Filipçe.

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

Përfundoi ndeshja Shkëndija – Tottenham

Ndeshja e shumë pritur mes Shkëndijës dhe Tottenhamit ka përfunduar 1:3 për mysafirët. Në minutën e 5 të ndeshjes...

Italia do të pranojë 125 emigrantë, të cilët do të sistemohen në shtet të tjera të BE-së

 Italia sot kumtoi se do të lejojë shkarkimin e 125 emigrantëve, të cilët tashmë një javë gjenden në një anije humanitare gjermane,...

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -