Përkeqësohet lufta ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

Në veprimet e deritanishme treditore ushtarake ndërmjet forcave të Armenisë dhe Azerbajxhanit rreth rajonit kontestues Nagorno – Karabah, janë vrarë gati njëqind persona, në mesin e të cilëve edhe civilë.

Nagorno – Karabah është rajon i ndarë i cili gjendet në kuadër të Azerbajxhanit, por udhëhiqet nga armenë etnikë dhe është i mbështetur nga shteti amë Armenia. Me luftën e viteve të 90-ta të shekullit të kaluar ky rajon u nda nga Azerbajxhani, por nuk njihet ndërkombëtarisht.

Udhëheqësia lokale bëri të ditur se deri më tani në luftërat, të cilat filluan të dielën në mëngjes, janë vrarë 84 ushtarë të saj, por se ka edhe viktima civile.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliev, nga ana tjetër, deklaroi se në granatimet javore armene ishin vrarë 10 civilë. Deri më tani nuk ka informacione zyrtare për viktimat mes forcave ushtarake të Azerbajxhanit.

Ministria armene e Mbrojtjes sot bëri të ditur se ishte djegur një autobus civil në qytetin armen Vardenis, në vetë kufirin me Azerbajxhanin dhe larg Nagorno-Karabah, pasi ishte goditur nga një fluturake pa pilot e Azerbajxhanit, por, duket, se nuk ka të lënduar në incidentin.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit bëri të ditur se armata armene nga Verdenisi e ka granatuar rajonin e Azerbajxhanit Dashkesan. Armenia i mohon këto zëra.

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This