Pens u shmang ta thotë sloganin “Black Lives Matter”

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Nënpresidenti amerikan, Majk Pens, në intervistë për televizionin ABC, evitoi t’i thotë fjalët “Black Lives Matter” (Jeta e të zinjve vlen) dhe në vend të kësaj tha “të gjitha jetët janë të rëndësishme”.

“Dëshiroj të theksoj se ajo që i ndodhi Xhorxh Fllojdit është tragjedi. Dhe ky komb, posaçërisht në festën Xhuntin, e feston faktin se që nga themelimi i vet vlerësohet ideali se të gjithë, secili prej nesh, janë të krijuar të barabartë, dhe të pranuar nga krijuesi jonë me të drejta të caktuara të patjetërsueshme. Kështu, në kuptimin e vërtetë real, të gjitha jetët janë të rëndësishme”, deklaroi Pens në intervistë.

- Advertisement -

Pasi që udhëheqësi i programit, afroamerikan, i bëri vërejtje se ai megjithatë nuk po i shqipton fjalët “Jeta e të zinjve vlen” dhe se ekziston dallim i rëndësishëm, “kur kjo thuhet , bëhet ,me dije se jetët e zeza kanë rëndësi, në kohë kur shumica në shoqëri nuk dakordohen me këtë”.

Edhe përkundër komentit, nënpresidenti sërish evitoi ta thotë slloganin, duke cekur se “nuk dakordohet me faktin se një pjesë e shoqërisë amerikane e kundërshton rëndësinë dhe vlerësimin e jetës së njeriut”.

Ndërkaq më pas u ndërlidh me temën për përfitimet e përflitura ekonomike dhe standardin e përmirësuar jetësor të komunitetit afroamerikan në SHBA nën presidencën e Donalld Trampit.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This