Pendarovski takoi Ambasadorin e Shqipërisë Fatos Reka

Must Read

Pritet valë e re e virusit korona në vjeshtë, ekziston mundësia për vendosjen e masave të reja restriktive

https://youtu.be/544VIjF9mqA Vera po mbaron, ndërsa me të edhe periudha stabile të cilën...

Tottenham përballë Shkëndisë, Gjoka: Një ndeshje që do të krenojë të gjithë Maqedoninë

https://youtu.be/yTfLXh8OcC4 Ky gol i Ibrahimit bëri të vazhdojë ëndrra e Klubit Futbollistik...

Mickoski mbetet, Janushevi largohet, Bordi iniciues dhe LSDM-ja vlerësojnë se ndryshmet janë vetëm teatro

https://youtu.be/ySjClHGuV5M Pas Komitetit të djeshëm Qendror të partisë opozitare, VMRO-DPMNE, krahas ndryshimit...
- Advertisement -

Presidenti Stevo Pendarovski u takua me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë, Fatos Reka, ku shkëmbyen mendime mbi zhvillimin e marrëdhënieve të përgjithshme dypalëshe midis Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë dhe shprehën kënaqësinë për progresin e vazhdueshëm.

Nga Kabineti i Pendarovskit informoi se të dy bashkëbiseduesit riafirmuan gatishmërinë e të dy vendeve për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit në të gjitha fushat me interes të përbashkët, me theks në fushën ekonomike ku ka potencial të madh.

- Advertisement -

“Pendarovski theksoi se të dy vendet ndajnë përparësitë e politikës së jashtme, duke nxitur marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, bashkëpunimin brenda iniciativave rajonale dhe perspektivën evropiane. Në këtë drejtim, presidenti shprehu besimin se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do të vazhdojnë partneritetin konstruktiv të shprehur përmes ndihmës dhe mbështetjes së ndërsjellë në arritjen e qëllimeve të përbashkëta strategjike, anëtarësimin e plotë në Bashkimin Evropian. Të dy bashkëbiseduesit arritën në përfundimin se ky është një nga parakushtet kryesore për stabilitetin e qëndrueshëm dhe prosperitetin ekonomik të të gjithë rajonit”, theksuan nga Kabineti i Pendarovskit.

Nga Kabineti përmendën se presidenti dhe ambasadori Reka gjithashtu u përqendruan në situatës aktuale me Kovid-19 dhe theksuan nevojën për të intensifikuar bashkëpunimin ndërshtetëror në mënyrë që së bashku të përballen me pasojat e pandemisë.

- Advertisement -

Ambasadori Reka ia transmetoi presidentit Pendarovski urimin e presidentit shqiptar Ilir Meta me rastin e Ditës së pavarësisë.

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

Pritet valë e re e virusit korona në vjeshtë, ekziston mundësia për vendosjen e masave të reja restriktive

https://youtu.be/544VIjF9mqA Vera po mbaron, ndërsa me të edhe periudha stabile të cilën e kemi pasur deri më...

Tottenham përballë Shkëndisë, Gjoka: Një ndeshje që do të krenojë të gjithë Maqedoninë

https://youtu.be/yTfLXh8OcC4 Ky gol i Ibrahimit bëri të vazhdojë ëndrra e Klubit Futbollistik të Shkëndisë që të kalojë

Mickoski mbetet, Janushevi largohet, Bordi iniciues dhe LSDM-ja vlerësojnë se ndryshmet janë vetëm teatro

https://youtu.be/ySjClHGuV5M Pas Komitetit të djeshëm Qendror të partisë opozitare, VMRO-DPMNE, krahas ndryshimit të një pjese të anëtarësisë...

Turqia dhe Greqia gati për t’i filluar negociatat për Mesdheun

Turqia dhe Greqia janë gati t’i fillojnë negociatat mbi mosmarrëveshjet për pjesën lindore të Mesdheut, publikoi sot presidenca turke.

“Është e patjetërsueshme të kemi OKB të fortë”, Pendarovski: OKB do të jetë efikase aq sa do të lejojnë vendet anëtare

Presidenti Stevo Pendarovski mbajti video-fjalimin në forumin e nivelit të lartë “E ardhmja që e duam, Kombet e Bashkuara që na duhen:...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -