Pendarovski takohet me ekipin mjekësor në misionin “Mbështetja vendimtare” në Afganistan

TË FUNDIT

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia dënohet me 9 vjet burg

Ish-kreu i bankës së Vatikanit, Angelo Caloia, është dënuar sot me nëntë vjet burg për pastrim parash dhe përvetësim...

Ish-komandanti i ushtrisë boshnjake dënohet për krime lufte

Gjykata e Sarajevës e ka dënuar me 10 vjet burgim një ish-komandant të ushtrisë boshnjake, pasi erdhi në përfundimin...

Kida rrëmben vëmendje me ndryshimin e ri

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Kida përveç që njihet për projektet e saj, njihet edhe për eksperimentet që...

Guteresh mirëpriti hyrjen në fuqi të Traktatit për ndalimin e armëve bërthamore

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guteresh mirëpriti hyrjen e sotme në fuqi të Traktatit për Ndalimin e Armëve...

Xhonson: Ka prova se varianti i ri i korona virusit është më vdekjeprurës

Varianti i ri i koronavirusit, i cili u zbulua në Mbretërinë e Bashkuar, mund të jetë më vdekjeprurës, ka...

Presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski sot e priti ekipin mjekësor prej gjashtë anëtarësh nga shëndetësia publike dhe ushtarake që do të dërgohet në misionin paqeruajtës “Mbështetja vendimtare” në Afganistan nga marsi deri në shtator të këtij viti dhe do të punojë brenda Spitalit norvegjez në Kabul.

Ekipi nga tre mjekë specialistë dhe tre infermiere, kumtuan nga kabineti i Pendarovskit, nesër nisen në Mbretërinë e Norvegjisë, për trajnim tre-mujor së bashku me kolegët e tyre norvegjezë të cilët do të jenë pjesë e të njëjtit rotacion në Kabul. Nga atje, në mars do të nisen për në Afganistan, si pjesë e misionit. Pesë prej tyre janë nga shëndeti publik, ndërsa një infermiere është nga Batalioni për mbështetje mjekësore të Armatës.

Presidenti Pendarovski në takimin u uroi suksese në misionin dhe shprehu besimin se realizimi i tij është një hap i rëndësishëm drejt formimit të një ekipi kirurgjik që do të jetë në dispozicion të NATO-s, një detyrim që Republika e Maqedonisë e Veriut si anëtare e Aleancës duhet ta përmbushë deri në vitin 2028.

“Me realizimin e këtij misioni, Republika e Maqedonisë së Veriut edhe një herë e konfirmon angazhimin dhe gatishmërinë e saj për të kontribuar në forcimin e paqes dhe stabilitetit dhe për t’iu përgjigjur kërkesave dhe detyrave të përcaktuara, kësaj here si një anëtare e barabartë e NATO-s”, ka thënë presidenti Pendarovski, theksohet në kumtesë.

Kreu i shtetit shfaqi edhe shpresë se aftësitë dhe përvoja e fituar gjatë misionit do të kontribuojë edhe në zhvillimin e shëndetit në vendin tonë. 

TË NGJAJSHME