Pas miratimit të Kushtetutës së re, Llukashenko i gatshëm t’i dorëzojë autorizimet presidenciale

Must Read

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë

Ministria e Punëve të Brendshme, informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat...

Under nga Roma tranferohet në Leicester

Skuadra angleze po përforcojnë radhët e tyre për sezonin e ri. Leicester City...

Nesër merret vendim për qëndrimin ditor në shkolla

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër në mëngjesin do të takohet që ta shqyrtojë mundësinë për vendosjen e...
- Advertisement -

Presidenti bjellorus Aleksandër Llukashenko sot deklaroi se është i gatshëm t’i dorëzojë autorizimet pasi të miratohet kushtetuta e re e vendit, duke shtuar se, herët ose vonë, do të largohet nga funksioni.

“Na duhet kushtetutë e re. Më janë propozuar dy variante, por që të dyja i refuzova, sepse mezi dallonin nga të tanishmet. Po vijon puna e versionit të tretë. Ejani, të ulemi dhe të punojmë në kushtetutë, e pastaj ta vendosim në Referendum”, deklaroi Llukashenko gjatë vizitës në fabrikën MZKT në Minsk.

- Advertisement -

Ai potencoi se do t’i përcjellë autorizimet e tij me kushtetutë, por, siç tha jo me presion, dhe jo në rrugë. Llukashenko, shtoi, se planifikon ta lëshojë funksionin, herët ose vonë.

“Gjithsesi se do të largohem një ditë. Për një ose dy vjet… Por këtë kushtetutë nuk mund t’ia lëmë secilit. Kjo do të jetë katastrofë. Prej kësaj frikohem më së shumti”, deklaroi presidenti bjellorus.

- Advertisement -

Zgjedhjet presidenciale në Bjellorusi u mbajtën më 9 gusht. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, presidenti aktual ka marrë 80,1 për qind të votave, por protestuesit disa ditë po protestojnë, duke e akuzuar për falsifikim në zgjedhje. Edhe shtetet perëndimore vlerësuan se zgjedhjet në Bjellorusi nuk ishin korrekte, e as demokratike.

- Advertisement -

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë

Ministria e Punëve të Brendshme, informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat Vaksincë dhe Llojan të Kumanovës...

Under nga Roma tranferohet në Leicester

Skuadra angleze po përforcojnë radhët e tyre për sezonin e ri. Leicester City kanë konfirmuar transferimin e talentit...

Nesër merret vendim për qëndrimin ditor në shkolla

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër në mëngjesin do të takohet që ta shqyrtojë mundësinë për vendosjen e qëndrimit ditor në shkolla, ndërsa...

Në Moskë më shumë se 60.000 vullnetarë për vaksinën ruse

Më shumë se 60.000 njerëz  u paraqitën vullnetarisht të marrin pjesë në testimin e vaksinës ruse kundër Kovid-19 në Moskë, deklaroi sot...

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë tejkaloi 31 milion

Numri i të infektuarve me koronavirusin në botë, sipas ueb faqes  Uorldometer (Worldometer), tejkaloi 31 milion. SHBA  është më...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -