Pas 17 ditësh kërkime pas tërmetit, një person është gjetur i gjallë në Kinë

TË FUNDIT

Një person, i cili konsiderohej i zhdukur për 17 ditë pas tërmetit në provincën jugperëndimore kineze Seçuan, është gjetur i gjallë, njoftojnë mediat lokale.

Punëtori i hidrocentralit Gan Ju është raportuar i zhdukur që nga tërmeti me intensitet 6,8 ballë sipas Rihterit, që goditi Seçuan më 5 shtator. Ai u gjet i gjallë, por i lënduar, nga një banor i zonës.

Nga tërmeti humbën jetën 93 persona, ndërsa qindra u lënduan.

Gan dhe kolegu i tij, Luo Jong më 5 shtator mbetën në hidrocentralin Uandong. Ata donin t’u jepnin ndihmën e parë kolegëve të lënduar dhe të ndihmojnë në parandalimin e përmbytjeve, duke lëshuar ujë nga diga.

Të dy kanë ecur rreth 20 kilometra në malet përreth hidrocentralit.

Por, ai ka qenë shkurtpamës dhe i ka humbur syzet, për të cilin shkak ka pasur vështirësi në terrenin jo të sheshtë.

Ata u përpoqën të dërgonin sinjal për ndihmë, por pa sukses. Luo më vonë shkoi për të kërkuar ndihmë vetë dhe shpëtoi më 8 shtator, pasi tërhoqi vëmendjen e ekipeve të shpëtimit me zjarr. Gan deri atëherë ishte larguar nga lokacioni i tij.

Gan tha se ai i mbijetoi sprovës 17-ditore duke pirë ujë dhe duke ngrënë fruta të egra.

Ai u dërgua në spital, ku mjekët konstatuan se kishte disa fraktura. 

error: Content is protected !!