Parlamenti grek e votoi marrëveshjen me Italinë për përcaktim të zonës ekonomike ekskluzive

Must Read

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka...
- Advertisement -

Me shumicë të gjërë dhe mbështetje nga Demokracia e Re qeveritare dhe partitë opozitare SYRIZA dhe Lëvizja e ndryshimit, Parlamenti grek mbrëmë  e votoi marrëveshjen e Greqisë me Italinë për përcaktim të zonës ekonomike ekskluzive, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Ratifikimi i marrëveshjes me Egjiptin është caktuar për sot.

- Advertisement -

Kryeministri grek Kirjakos Micotakis duke folur në debat tha se të dy marrëveshjet kanë “peshë të madhe historike dhe politike”.

“Të dy marrëveshjet ishin nënshkruar me dallim prej vetëm disa javëve, duke zgjidhur  çështje të pazgjidhura disadekadëshe me shtetet fqinje. Themelohen në të drejtën ndërkombëtare, ndërsa në të njëjtën kohë pranojnë zonë ekonomike ekskluzive kombëtare  me të drejta sovrane në det  në të gjitha ishujt tanë. Dhe në fund, ndikon mbi aktivitetet ilegale  në rajon, duke vepruar në detrat tanë  realitetin e ri për paqe dhe siguri”, tha Micotakis.

- Advertisement -

Marrëveshja me Italinë e mbështeti edhe SYRIZËN opozitare, derisa, sërish, sipas paralajmërimeve,  në votimin e sotëm  për ratifikim të marrëveshjes me Egjiptin, do të përmbahet.

- Advertisement -

Dhanë shporetin, morën kondicionerë, 4060 aplikime për subvencion për inverterë

https://youtu.be/pJg-4TXQHvU Dhjetëra shporetë u mblodhën në oborrin e shkollës së mesme të Sarajit. Qytetarët...

Qeveria kërkon heqjen e Portës “Maqedonia”, njëjtë pritet të hiqet edhe monumenti për Nënë Terezën dhe anijet në Vardar

https://youtu.be/HI8JrHp5iUU “Kjo është Porta “Maqedonia” në qendër të Shkupit. U ndërtua në kuadër të projektit “Shkupi 2014”,...

Ushqehet nga bagëtitë që ka, i vetëm e me kushte të rënda, pa rrymë e pa ujë

https://youtu.be/kHrOl_DFdGw Ky është Grujiq Borçe.Jeton në lagjen Përzhinë të Shkupit. I ka shumë qejf kafshët dhe shpezët.E...

Banorët e Butelit kërkojnë poliklinikë, Smilevski: Startojmë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/3kiWlhb0ofY Me sirenat dhe bori të veturave në targat e të cilave shkruante poliklinikë, banorët e Butelit...

Katër denarë për një kilogram rrush, vreshtarët të revoltuar, ministri Hoxha qetëson

https://youtu.be/kvM_tDdh0oU Cilësia e dobët e rrushit këtë vit shkaktoi probleme, por edhe përkundër kësaj shteti do të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -