Pandarovski-Pompeo: Ndihma e SHBA-së konfirmon solidaritetin dhe miqësinë e ndërsjellë

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Menaxhimi me COVID-19, zhvillimet e fundit në rajon, me fokus të veçantë në çështjen e Kosovës, ishin temat e bisedës së sotme telefonike mes presidentit Stevo Pendaroski dhe sekretarit të Shtetit të SHBA-s, Majk Pompeo.

Siç kumtohet nga zyra e presidentit Pendarovski, në emër të qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe në emër të tij, Presidenti ka shpehur ngushëllime për vdekjen e mbi 50.000 qytetarëve amerikanë si pasoj e COVID-19 dhe shprehu solidaritet me popullin amerikan.

- Advertisement -

Të dy bashkëbiseduesit shkëmbyen informacione për situatën aktuale në lidhje me trajtimin e pandemisë, me ç’rast presidenti Pendarovski shprehu mirënjohje deri tek sekretari i Shtetit, Pompeo për ndihmën e deritanishme të SHBA-së për të menaxhuar virusin, që arrin në mbi një milion dollarë amerikanë.

Pendarovski theksoi se ndihma është konfirmim i solidaritetit dhe miqësisë mes dy vendeve në kohë të sfidave serioze, me të cilat përballet gjithë njerëzimi.

“Pendarovski falënderoi sekretarin Pompeo për urimet për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, si dhe për mbështetjen e përgjithshme të SHBA-së dhe veçanërisht për diplomacinë amerikane, në përmbushjen e këtij qëllimi strategjik”, thuhet në kumtesë. 

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This