Pakoja e 5 ekonomike: Subvencionim i pagave mesatare për 60 mijë punëtorë

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Shtylla e parë e pakos së 5 ekonomike, parasheh subvencionim të pagave dhe kap vlerën prej 1 miliardë e 927 milionë denarë, për muajt shkurt-mars të këtij viti dhe përfshinë 60 mijë punëtorë.

Parasheh subvencionim të pagave mesatare, në vlerë prej 14.500 deri në 21.776 denarë.

Kompanitë duhet të tregojnë se sa u janë zvogëluar të ardhurat për muajin nëntor-dhjetor të vitit 2020 dhe janar të vitit 2021, duke e krahasuar këtë me nëntor-dhjetor të vitit 2019 dhe janar të vitit 2020, transmeton TV21.

“Kompanitë kanë mundësi të shfrytëzojnë ose këtë masë, ose masën e dytë. Kredi me zero për qind normë interesi për kompanitë e veprimtarive si turizëm, artizanat, hoteleri, transport, industri dhe ambulancat private dhe të ngjashme”, u sqarua në konferencë për media.

Shtylla e dytë kap vlerën prej 650 milion denarë dhe aplikimi për kredi do të bëhet nëpërmjet Bankës Zhvillimore të Maqedonisë së Veriut. Aplikimi për kredi do të mund të bëhet gjatë vitit 2021.

TË NGJAJSHME