Array

Pajtohen Prishtina e Beogradi: Të punësuarit në AKS – “punëtorë në sektorin publik”

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Delegacionet e Beogradit e të Prishtinës i kanë harmonizuar qëndrimet dhe të punësuarit në Asociacionin e Komunave serbe zyrtarisht do të quhen „të punësuar në sektorin publik” (civil servants –shërbyes civilë), merr vesh gazeta serbe „Politika” nga qarqe diplomatike në Bruksel.

Është arritur pajtimi që AKS të ketë kompetenca ekzekutive në fushat që tash i kanë komunat në Kosovë, siç janë punët infrastrukturore e komunale dhe mbikëqyrje në fushën e shëndetësisë e të shkollimit.

- Advertisement -

Ky plan ka marrë edhe përkrahjen e BE-së dhe pritet që të mërkurën e ardhshme në Bruksel marrëveshjen ta nënshkruajnë kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiqi dhe kryeministri i Kosovës Isa Mustafa.

Dy delegacionet kanë qenë afër marrëveshjes më 29 korrik në Bruksel, por kryeministri i Kosovës Isa Mustafa kishte kontestuar propozimin e Serbisë që të punësuarit në AKS të jenë “nëpunës shtetërorë”, transmeton Koha.net. Pas këtij kundërshtimi, Beogradi kishte propozuar që nëpunësit e AKS-së të quhen “të punësuar në sektorin publik”. Këtë propozim e përkrahu Brukseli ndërsa gazeta serbe shton se pas presioneve konstante të BE-së dhe të ShBA, pala shqiptare e pranoi propozimin.

- Advertisement -

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë ka theksuar se në bisedime me Prishtinën janë harmonizuar shumë çështje dhe ka shtuar se kanë mbetur edhe dy-tri gjëra për t’u marrë vesh. Ai nuk ka treguar cilat janë këto gjëra për të cilat do të bisedohet më 25 gusht.

- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -