Pacienti trajtohet para dyerve të Spitalit! MSH: S’ka vend për panik, ishte kërkesë e prindërve të pacientit

Must Read

SHKA “Xheladin Zeqiri” nga Tetova mbajti koncertin tradicional vjeshtor

Shoqëria Kulturore Artistike “Xheladin Zeqiri” nga Tetova dje mbajti një koncert tradicional vjetor vjeshtor. Për shkak të...

Nëntë ditë para zgjedhjeve në SHBA, tashmë kanë votuar 59 milionë qytetarë

 Votimi i parakohshëm në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së më 3 nëntor tashmë e ka tejkaluar nivelin e...

Kufijtë me Greqinë mbeten të mbyllura deri më 8 nëntor

Qeveria greke, deri më 8 nëntor i vazhdoi dy vendimet ministrore që kanë të bëjnë me kufizimin...

Pacienti po trajtohet përpara spitalit në Strumicë.

Në këtë video që u bë virale shihet se si mjekët po ia japin terapinë jashtë objektit spitalor.

E kjo ka shqetësuar pa masë qytetarët, se mos janë stërmbushur kapacitetet e shtretërve.

Nga Ministria e Shëndetësisë qetësojnë duke thonë se trajtimi i pacientit është bërë jashtë, me kërkesë të prindërve të pacientit dhe jo se nuk ka vend brenda.

 “Nga Spitali i Strumicës na informojnë se pacienti i cili mjekohej nga insufienca kronike e veshkave ka marrë terapi para derës së spitalit, sepse prindërit e tij nuk kanë lejuar që të hyjë në spital, për arsye se frikësoheshin nga Covid-19. Kjo është arsyeja pse pacientit të ri i ishte dhënë terapi para hyrjes së spitalit”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Në vendin tonë ka rreth 5000 raste aktive të të infektuarve me Covid-19 e mbi 800 kanë ndërruar jetë si pasojë e këtij virusi. 

Autoritetet shëndetësore të shqetësuar për hovin e virusit paralajmërojnë rritje edhe më të madhe të rasteve të Covid-19.

 “Ne mund të presim vetëm rritje edhe më të madhe të rasteve. Me çka përhapja e virusit është më së shumti në moshën nga 20 deri 40 vjet. Po kush shkonte nëpër ahengje, gjeneratat e reja. Por a paraqesin rrezik, po sikurse për vete ashtu edhe për familjen e tyre. Nga mosrespektimi i masave një pjesë e tyre do të kalojnë pa simptome ose me simptome të lehta”, deklaroi Zharko Karaxhoski – epidemiolog.

Me këtë rast Ministria e Shëndetësisë po përshpejton procedurën që të miratohet sa më parë pakoja e masave për preventimin e virusit, siç janë kufizimi i mysafirëve, ndalesa për tubime në vende publike pas orës 22 dhe mbajtja e maskave në ambient të hapur.

Qeveria vendosi që për realizimin e tyre duhet të bëhen ndryshime ligjore në Ligjin për mbrojtjen e popullatës nga sëmundjet ngjitëse. Filipçe sqaroi se Ligji është tashmë në procedurë parlamentare dhe pret që ai të votohet javën e ardhshme, pra me procedurë të shpejtë.

 “U detyruam të vijmë në këtë situatë, që duhet të intervenohet në ligj. Sepse një pjesë e dispozitave, rekomandimeve për mbajtje të maskave, pajisjeve mbrojtëse në ambient të jashtëm janë të vendosura në dispozita me fuqi ligjore, që u votua dhe u sjell kah fundi i gjendjes së jashtëzkonshme. Kështu që kjo është mënyra më e mirë që të kemi një masë që është efikase, e cila do të mund edhe të kontrollohet dhe të zbatohet”, u shpreh Venko Filipçe – Ministër i Shëndetësisë.

Por a do t’i votojnë të gjitha partitë këto masa dhe ai përkrahin të njëjtat. Lideri i VMRO-DPMNE-së Hristian Mickoski tha se ende nuk e di se për çfarë masash bëhet fjalë. Duke shtuar se VMRO DPMNE nuk i ndryshon qëndrimet sipas nevojave të Qeverisë, por se punojnë në interes të qytetarëve.

SHKA “Xheladin Zeqiri” nga Tetova mbajti koncertin tradicional vjeshtor

Shoqëria Kulturore Artistike “Xheladin Zeqiri” nga Tetova dje mbajti një koncert tradicional vjetor vjeshtor. Për shkak të gjendjes me koronavirusin, publiku kishte...

Nëntë ditë para zgjedhjeve në SHBA, tashmë kanë votuar 59 milionë qytetarë

 Votimi i parakohshëm në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së më 3 nëntor tashmë e ka tejkaluar nivelin e shënuar katër vjet më parë,...

Kufijtë me Greqinë mbeten të mbyllura deri më 8 nëntor

Qeveria greke, deri më 8 nëntor i vazhdoi dy vendimet ministrore që kanë të bëjnë me kufizimin e lidhjeve tokësore, ajrore dhe...

Për 24 orë janë dënuar 697 persona për mosmbajtje të maskës

Janë regjistruar 697 shkelje, lidhur me masën për mbajtje të maskës, gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës së Maqedonisë...

Rritje e pagave në sektorin publik në Gjermani

Qeveria gjermane ka arritur marrëveshje me sindikatat e punëtorëve të sektorit publik në lidhje me pagat, me të cilin janë të mbuluara...

More Articles Like This