Osmani në takim me ambasadorin e ri të Sllovenisë: Marrëdhëniet miqësore do të vazhdojnë edhe më tej

Must Read

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit,...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar...
- Advertisement -

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot i pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i sapoemëruar i Sllovenisë, Milan Predan.

“Më lejoni t’ju përgëzoj për marrjen e funksionit të ri dhe po ashtu t’ju dëshiroj punë të frytshme dhe bashkëpunim të suksesshëm, me çka, edhe më tej do të përforcohen marrëdhëniet miqësore mes dy vendeve. Me paraardhësin tuaj Milan Jazbec, kishim një bashkëpunim të shkëlqyeshëm, dhe ju siguroj që në periudhën e ardhshme, do të keni mbështetje të plotë të Ministrisë së Punëve të Jashtme, që të vazhdojmë t’i zhvillojmë marrëdhëniet miqësore mes dy vendeve”, theksoi Osmani, duke potencuar kështu mirënjohjen e Qeverisë dhe të vendit, për mbështetjen dhe ndihmën e jashtëzakonisht bujare të cilën Sllovenia e siguroi gjatë kohës së valës së parë të shkaktuar nga pandemia COVID-19.

- Advertisement -

Në kuadër të takimit u shpreh edhe kënaqësia nga marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale dhe bashkëpunimi i suksesshëm ndërmjet dy vendeve mike, ndërsa u shkëmbyen po ashtu edhe mendime rreth ndodhive aktuale dhe situatës në rajonin tonë.

Osmani shprehu mirënjohje për mbështetjen e vazhdueshme të cilën Republika e Sllovenisë ia jep Maqedonisë së Veriut në procesin e integrimit evropian si dhe për anëtarësimin tani më të plotë në NATO, duke theksuar se si vend mik, Maqedonia e Veriut konsideron në vazhdimësinë e mbështetjes nga ana e Sllovenisë lidhur me aspiratat tona kundrejt BE-së.

- Advertisement -

Në takim u theksuan përpjekjet e përbashkëta për zhvillim të mëtutjeshëm dhe thellim të marrëdhënieve gjithëpërfshirëse ndërmjet dy vendeve në të gjitha sferat me interes të përbashkët, të cilat edhe aktualisht shënojnë nivel të lartë të bashkëpunimit./Telegrafi/

- Advertisement -
  • Tags
  • 5

A ka mundësi që të mbyllen çerdhet përsëri? Ka prindër që i kanë regjistruar fëmijët, por nuk i sjellin

https://youtu.be/S4vRRkF4J4U Nëse përkeqësohet gjendja epidemiologjike, çerdhet mund të mbyllen përsëri. Drejtori i Shtëpisë së shëndetit Shkup, Viktor...

Shkëndija fitimtare ndaj Tottenham, Gjoka: Pavarësisht rezultatit do të fitojmë eksperiencë

https://youtu.be/HICK76-swYA Pavarësisht se si do të jetë rezultati mes Shkëndisë dhe Totenhemit, ekipi tetovar do të jetë...

A ka dallime mes koalicionit LSDM-BDI?

https://youtu.be/_ZOKeia4-vU Bashkimi Demokratik për Integrim nuk heq dorë nga masa e paralajmëruar se do të suvencionohen pagat...

Sërish thirrje anti-shqiptare, dasmorët u nisën për të marrë nuse, u takuan me “Komitët”

https://youtu.be/IpVru6zhjP8 Ishin nisur për të marrë nusen, por dasmorët shqiptarë u takuan me grupin e tifozëve “Komitët”...

Ndotësit do të kapen me dron, nga 18 xhirime, kapet një ndotës

https://youtu.be/IMbCRan-vnM Patrulla ekologjike, me dron fluturon disa herë në javë për të kontrolluar se kush ndotë dhe...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -