OKB kërkon hetim të pavarur për shpërthimin në Bejrut

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut ka kërkuar të zbatohet hetim i pavarur për shpërthimin që ka ndodhur në Bejrut dhe tha se “duhet të dëgjohen thirrjet e viktimave që të nxirren përgjegjësit para drejtësisë”.

Zëdhënësi i Komisarit të lartë të OKB-së për të drejtat e njeriut, Rupert Kolvil tha se ka nevojë që bashkësia ndërkombëtare ta përforcojë ndihmën për Libanin me reagim të shpejtë dhe angazhim të vazhdueshëm.

- Advertisement -

Ai shtoi se Libani po ballafaqohet me tragjedi të trefishtë – krizë socio-ekonomike, Kovid-19 dhe shpërthimin e amoniak nitratit, që të martën e goditi kryeqytetin e këtij vendi.

Kolvill, gjithashtu bëri thirrje të respektohen të varfrit dhe të pambrojturit gjatë rindërtimit të Bejrutit dhe Libanit, dhe u bëri thirrje udhëheqësve libanezë që të kapërcejnë ngërçin politik dhe t’u përgjigjen nevojave të njerëzve.

- Advertisement -

Numri i të vdekurve nga shpërthim në portin e Bejrutit është rritur në 154, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve NNA, duke iu referuar ministrit libanez të Shëndetësisë Hamad Hasan.

Gjatë shpërthimit janë lënduar rreth 5.000 njerëz.

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -