OBSH: Të rinjtë të kufizojnë shkuarjen në ahengje, të mbajnë përgjegjësinë

Must Read

Pa rrymë elektrike nesër do të jenë disa pjesë të komunave Studeniçan dhe Gjorçe Petrov

Pa rrymë elektrike nesër do të jenë disa pjesë të komunave Studeniçan dhe Gjorçe Petrov.

Shpresa të reja për revitalizimin e Treskës, Këshilli i Komunës së Sarajit pritet që nesër ta miratojë planin urbanistik

https://youtu.be/BMWSFV9a2Aw “Kaloi edhe kjo verë, ndërsa Liqeni i Treskës mbetet ashtu siç...

90% e zanateve drejt zhdukjes, i pret historia! Miçoja, prodhuesi i fundit i litarit në Kërçovë

https://youtu.be/FmY5GAjlsgc Zanati për prodhimin e litarit me dorë, si duket do të...
- Advertisement -

Të rinjtë duhet ta kufizojnë shkuarjen në ahengje/shoqërime që të ndihmojnë në luftën kundër rritjeve të reja të numrit të të infektuarve me Kovid-19, bënë të ditur përfaqësuesit zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Të lodhur nga kufizimet e lëvizjes dhe me dëshirën që të përjetojnë verën, të rinjtë në hemisferën veriore kontribuuan për rritjen e numrit të të sëmurëve pasi grumbullohen në ahengje dhe pushime verore.

- Advertisement -

Në Gjenevë, ku ndodhet selia e agjencisë shëndetësore të KB-së, klubet e natës janë të mbyllura që nga java e kaluar, pasi u tregua se janë burim i gati gjysmës së rasteve.

“Të rinjtë duhet ta bartin përgjegjësinë dhe të pyesin se a e kanë patjetër që të shkojnë në ndonjë aheng”, deklaroi shefi i shërbimit të OBSH-së për raste urgjente, Majk Rajan, baba i tre fëmijëve.

- Advertisement -

Të dhënat e OBSH-së tregojnë se ka mundësi më të vogla te të rinjtë që të zhvillojnë sëmundje të rëndë në frymëmarrje nga prindërit dhe gjyshërit e tyre, por përqindja e të infektuarve të moshës mes 15 dhe 24 vjet u rrit trefish për pesë muaj.

Rajan gjithashtu tha  se të rinjtë nuk dëshirojnë të japin informacione për miqtë me të cilët janë shoqëruar.

- Advertisement -

“Kjo nuk është hijshme, por e nevojshme që të parandalohet virusi”, tha ai.

Gazetat zvicerane publikuan se në një klub nate në Cyrih, ku para pak kohësh ishin regjistruar të sëmurë, disa vizitorë iu kishin dhënë emra të rremë të pjesëmarrësve në aheng, si për shembull “Pajo Patori”.

Epidemiologu i OBSH-së, Maria Van Kerhove tha se të rinjtë duhet të jenë të kujdesshëm sepse madje edhe formë e lehtë e sëmundjes mund të ketë pasoja afatgjate

- Advertisement -

Pa rrymë elektrike nesër do të jenë disa pjesë të komunave Studeniçan dhe Gjorçe Petrov

Pa rrymë elektrike nesër do të jenë disa pjesë të komunave Studeniçan dhe Gjorçe Petrov. Siç informoi QRMK pas...

Shpresa të reja për revitalizimin e Treskës, Këshilli i Komunës së Sarajit pritet që nesër ta miratojë planin urbanistik

https://youtu.be/BMWSFV9a2Aw “Kaloi edhe kjo verë, ndërsa Liqeni i Treskës mbetet ashtu siç ka qenë! I pa rregulluar...

90% e zanateve drejt zhdukjes, i pret historia! Miçoja, prodhuesi i fundit i litarit në Kërçovë

https://youtu.be/FmY5GAjlsgc Zanati për prodhimin e litarit me dorë, si duket do të mbetet vetëm si kujtim për...

Tateshi i epërm dhe i poshtëm prej vitesh pa ujë, banorët të zhgënjyer: Më keq po bëhet e më mirë jo

https://youtu.be/6KmQBe15LBU Fshatrat Tatesh i Epërm dhe i Poshtëm të Strugës edhe këtë sezon veror e kaluan pa...

Kosovë, 3 viktima dhe 47 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 525...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -