OBSH: Pandemia do të përfundojë në fillim të vitit 2022

TË FUNDIT

Osmani jep mbështetje për grafën etnike në letërnjoftime

Edhe Bujar Osmani nga BDI ka shprehur përkrahje për grafën etnike në letërnjoftime. Në ClickPlus deklaroi se mungesa e një...

Nuk përjashtohet mundësia për bashkëpunim LSDM-BDI në zgjedhjet lokale, tha Osmani

Përvojat nga zgjedhjet paraprake dhe fakti se kemi një mandat të dytë qeverisës, janë një argument i mjaftueshëm që...

ASH-ja nuk është e përgatitur të jetë në Qeveri, tha Osmani në Click Plus

Duke folur për Alternativën dhe gatishmërinë e BDI-së që të bashkëqeverisë me të, Bujar Osmani në ClickPlus ka folur...

Alternativa në Qeveri? Osmani: Jemi të gatshëm nëse e pranon programin

Paralajmërimet e liderit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasami se po negociohet me dy deputetë të opozitës për të rritur...

Në BDI ka njerëz që kanë ambicie personale, tha Bujar Osmani në Click Plus

Zhvillimet e fundit në BDI dhe përplasjet mes eksponentëve, i ka komentuar Bujar Osmani në Click Plus. Ai e...

Drejtori rajonal i Organizatës botërore të shëndetësisë (OBSH) për Evropë, Hans Kluge, deklaroi se beson se pandemia e koronavirusit do të përfundojë në fillim të vitit 2022.

Kluge për televizionin shtetëror danez “DR” deklaroi se përhapja e Kovid-19, megjithatë, do të dominojë në shoqëri edhe në vitin 2021, por do të jetë shumë më e kontrolluar se në vitin 2020.
Duke potencuar se skenaret më të këqija tanimë kanë përfunduar, ai tha se tani ka më shumë informata për virusin sesa në vitin 2020, kur për herë të parë filloi të përhapet.

Ai, megjithatë, paralajmëroi se askush nuk mund të jetë i sigurtë për të ardhmen e pandemisë.
“Virusi do të vazhdojë të ekzistojë, por mendoj se nuk do të nevojiten kufizime. Kjo është porosia optimiste”, tha Kluge.

Eksperti i OBSH-së shtoi se paraqitja e varianteve të virusit është normale dhe se virusi po tenton të adaptohet, por përhapja e shpejtë e mutacioneve mbetet dukuri brengosëse për OBSH-në.

Kluge tha se mutacionet nuk do ta vendosin virusin jashtë kontrollit, por theksoi se vendet, sistemet e të cilave shëndetësore tanimë kanë qenë nën presion, mund të gjenden nën presion edhe më të madh, duke i detyruar shumë serozisht t’i kuptojnë variantet e reja të virusit. 

TË NGJAJSHME